eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Stawka VAT na prace remontowe w bloku

Stawka VAT na prace remontowe w bloku

2012-05-18 10:31

Stawka VAT na prace remontowe w bloku

Prace remontowe © ITALIAPUGLIA73 - Fotolia.com

W języku potocznym wymiana polega na zastąpieniu czegoś czymś innym, natomiast naprawa to reperacja usterki w urządzeniu, zmiana na lepsze. Jednakże w odniesieniu do prawa budowlanego zarówno naprawa jak i wymiana instalacji elektrycznej jest zaliczana do remontu, bowiem prowadzi do odtworzenia stanu pierwotnego i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania - podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27.04.2012 r. nr IPPP3/443-143/12-5/JF.

Przeczytaj także: Stawka VAT na zabudowę meblową

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik wykonuje pomiary instalacji elektrycznej, gazowej, przeglądy przewodów kominowych i ogólnobudowlane zgodnie z prawem budowlanym. Chce także (za pomocą podwykonawców) rozpocząć wykonywanie usług dla wspólnot mieszkaniowych, które miałyby obejmować naprawy instalacji gazowych i przewodów kominowych oraz naprawy i wymiany instalacji elektrycznych w częściach wspólnych budynków budownictwa mieszkaniowego. Zadał pytanie, z jaką stawką podatku VAT należy wystawiać faktury za takie usługi? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 roku do dnia 31 grudnia 2013 roku z zastrzeżeniem art. 146f:
1. stawka podatku o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art., 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;
2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i ust. 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
3. stawka zryczałtowanego zwrotu podatku o której mowa w art. 115 ust. 2 wynosi 7%;
4. stawka ryczałtu o której mowa w art. 114 ust. 1 wynosi 4%.

fot. ITALIAPUGLIA73 - Fotolia.com

Prace remontowe

Stawka VAT na prace remontowe w bloku

Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych z zastrzeżeniem ust. 12b.

Z kolei w ust. 12b tego artykułu ustawodawca dokonuje wyłączenia i stwierdza, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej – art. 41 ust. 12c ustawy. Z kolei na podstawie art. 2 pkt 12 ustawy obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Wskazać należy, że dla prawidłowego określenia wysokości podatku VAT konieczna jest precyzyjna identyfikacja obiektu, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych. Zaznaczyć należy, że zasadą jest, iż to zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia remont, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.) przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Stosownie do treści przytoczonych wyżej przepisów, z obniżonej stawki podatku VAT korzystają: budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa obiektów budownictwa mieszkaniowego rozumianych jako budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w dziale 11 PKOB lub też części takich obiektów zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Z obniżonej stawki korzystają również roboty konserwacyjne wykonywane w takich obiektach. Ponadto preferencyjną stawką podatku objęte są roboty budowlane części wspólnych budynku mieszkalnego sklasyfikowanych do działu 11 PKOB. (…)

Zauważyć należy, iż Wnioskodawca rozróżnia naprawę instalacji i przewodów kominowych od wymiany instalacji. W języku potocznym wymiana polega na zastąpieniu czegoś czymś innym, natomiast naprawa to reperacja usterki w urządzeniu, zmiana na lepsze. W przypadku czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę wymiana instalacji elektrycznej, która się zużyła, na nową, lepszą służy poprawie jej funkcjonowania – jest to zatem z punktu widzenia celu, jakiemu służy, takie samo działanie jak naprawa. W odniesieniu natomiast do prawa budowlanego zarówno naprawa jak i wymiana instalacji elektrycznej jest zaliczana do remontu, bowiem prowadzi do odtworzenia stanu pierwotnego i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania. Wobec tego dla celu podatku od towarów i usług należy przyjąć, iż naprawa instalacji gazowych, naprawa przewodów kominowych, naprawa instalacji elektrycznej oraz wymiana takiej instalacji stanowi remont obiektu budowlanego. Należy zatem uznać, iż w przedstawionych okolicznościach Wnioskodawca świadczy usługi budowlane w częściach wspólnych budynków, które są sklasyfikowane w dziale 11 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Są to wystarczające przesłanki do tego, aby uznać, iż na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 Wnioskodawca posiada prawo do zastosowania stawki podatku 8% dla świadczonych usług. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: