eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zniesienie współwłasności = podatek od darowizny?

Zniesienie współwłasności = podatek od darowizny?

2012-05-19 08:38

Zniesienie współwłasności = podatek od darowizny?

Podatek od darowizny © anna - Fotolia.com

Nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega podatkowi od spadków i darowizn. Warto jednak pamiętać o tym, że przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienia od obowiązku uregulowania tego podatku w zależności od pokrewieństwa łączącego strony. Podatnicy należący do I grupy podatkowej zostali objęci prawem do całkowitego zwolnienia.
Zniesienie współwłasności, w tym nieodpłatne, może nastąpić albo przez zawarcie umowy albo ugody albo wydania orzeczenia przez sąd. Są to również te czynności, z którymi ustawa wiąże moment powstania obowiązku podatkowego – jest to albo chwila zawarcia umowy albo ugody lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Zniesienie bez dopłat ale ponad część w udziale
Pomimo, iż w przypadku zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to czynność ta nadal podlega obowiązkowi opodatkowania, lecz zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Można zatem przyjąć, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy i powstaje z chwilą zawarcia umowy, jeżeli ich skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności.

Podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabytych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, ale tylko w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.

Dla rodziny jest zwolnienie
Bardzo ważnym jest jednak, aby pamiętać o tym, że nie zawsze nabywca zobowiązany będzie ponieść ciężar podatku. Wynika to z faktu, że w przypadku zniesienia współwłasności prawo podatkowe przewiduje szereg preferencji podatkowych dla rodziny. Najważniejszą z nich jest możliwość całkowitego zwolnienia z podatku, które przysługuje w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności podatnikom zaliczonym do tzw. I grupy podatkowej (do tej grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów).

fot. anna - Fotolia.com

Podatek od darowizny

Zniesienie współwłasności = podatek od darowizny?

Inaczej nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Należy przez to rozumieć, że wartość podatku ustalana jest na podstawie przynależności do określonej grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. I tu pamiętajmy o kwotach wolnych od podatku dla każdej z grup. Jest to 7 276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej oraz 4 902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.


Do grupy I zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
do grupy II ustawa zalicza – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
do grupy III – innych nabywców, nie mieszczących się w grupie I i grupie II.


Dopiero, gdy nadwyżka wartości nabytych rzeczy w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności, przekraczająca wartość udziału we współwłasności, przewyższa kwotę wolną od podatku oblicza się podatek stosując właściwą dla danej grupy stawkę podatku.

Zeznanie lub zgłoszenie
Podatnicy, u których powstaje obowiązek podatkowy powinni również pamiętać o złożeniu w urzędzie skarbowym stosownego formularza podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (formularz SD-3). Mają na to miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego Obowiązek ten nie dotyczy jednakże przypadków, w których podatek pobierany jest przez notariusza pełniącego rolę płatnika podatku. Dzieje się tak w przypadku, gdy umowa zniesienia współwłasności zawierana jest w formie aktu notarialnego. Do najczęstszych umów wymagających formy aktu notarialnego należy wspomniane na początku nieodpłatnie zniesienie współwłasności nieruchomości.


Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.