eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Likwidacja firmy: zwrot podatku VAT

Likwidacja firmy: zwrot podatku VAT

2012-05-22 11:43

Likwidacja firmy: zwrot podatku VAT

Zwrot podatku VAT © Ruff - Fotolia.com

Likwidacja działalności gospodarczej kojarzy się podatnikom podatku od towarów i usług przede wszystkim ze sporządzeniem remanentu likwidacyjnego oraz zapłatą z tego tytułu podatku. Nie jest jednak tak zawsze. Może się bowiem okazać, że kwota podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu, mimo wszystko będzie wyższa od podatku należnego.

Przeczytaj także: Zwrot VAT gdy likwidacja spółki cywilnej

Obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego wynika z art. 14 ustawy o VAT. Przepis ten mówi bowiem, że w przypadku rozwiązania spółki cywilnej tudzież innej, niemającej osobowości prawnej a także zaprzestania przez podatnika VAT będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności gospodarczej naczelnikowi urzędu skarbowego), należy opodatkować towary własnej produkcji i towary które nie po nabyciu nie zostały sprzedane (w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego).

Spis z natury sporządza się tutaj na dzień rozwiązania spółki tudzież zaprzestania czynności podlegających opodatkowaniu, zaś obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje tutaj w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Spis taki trzeba wycenić (czyli ustalić jego podstawę opodatkowania). Dokonuje się tego zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, a więc wg cen nabycia towarów (bez podatku), a gdy ta nie istnieje, kosztu wytworzenia, określonych w momencie dostawy tych towarów (czyli na dzień dokonania spisu).

Warto jednak pamiętać, że art. 14 ustawy o VAT przewiduje nie tylko obowiązki w zakresie sporządzenia oraz opodatkowania spisu z natury. W dalszej swojej części bowiem traktuje on o tym, jak postąpić w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest mimo wszystko wyższa od podatku należnego.

Otóż osobom fizycznym zaprzestającym wykonywanie czynności opodatkowanych, o których była mowa wyżej, a także wspólnikom byłych spółek określonych wyżej (w dniu ich rozwiązania), przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym odpowiednio te osoby lub spółki były podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.

fot. Ruff - Fotolia.com

Zwrot podatku VAT

Likwidacja firmy: zwrot podatku VAT

Warto przy tym zwrócić tutaj uwagę na dodatkowe obowiązki nałożone na wspólników spółki. Aby organ podatkowy dokonał zwrotu VAT, do deklaracji, w której wykazano zwrot, należy dołączyć:
  1. umowę spółki, aktualną na dzień rozwiązania spółki;
  2. wykaz rachunków bankowych byłych wspólników w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub rachunków byłych wspólników w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której są członkami, na które ma być dokonany zwrot różnicy podatku.

Trzeba bowiem pamiętać, że w chwili dokonywania zwrotu przez urząd skarbowy spółka już nie będzie istnieć. W takim przypadku organ dokonuje zwrotu w proporcjach wynikających z prawa do udziału w zysku określonego w umowie spółki (jeżeli z załączonej umowy wysokość udziałów w zysku nie będzie wynikać, organ przyjmie, że są one równe) na rachunki, o których mowa wyżej.

Zwrotu takiego organ dokona w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Jeżeli jednak organ uzna, iż zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, termin zwrotu może zostać przedłużony do czasu zakończenia weryfikacji tego rozliczenia (na co wskazuje art. 14 ust. 9 odsyłający w tym zakresie do art. 87 ust. 2 zdanie pierwsze i drugie ustawy o VAT).

Gdyby wspólnicy spółki nie dołączyli do deklaracji VAT dodatkowych dokumentów opisanych wyżej, zwrot VAT jest składany do depozytu organu podatkowego. Jeżeli natomiast dokumenty te zostaną złożone, jednakże w wykazie nie znajdą się rachunki bankowe wszystkich wspólników, do depozytu jest składana ta część zwrotu, która przypada na byłych wspólników, których rachunków bankowych nie podano.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: