eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Samochód osobowy: zmiana przeznaczenia a korekta VAT

Samochód osobowy: zmiana przeznaczenia a korekta VAT

2012-05-24 09:41

Samochód osobowy: zmiana przeznaczenia a korekta VAT

Samochód osobowy © Robert Wilson - Fotolia.com

W przypadku nabycia samochodu osobowego w celach handlowych, gdzie odliczono z tego tytułu 100% podatku naliczonego, po czym zmianie ulegnie przeznaczenie tego samochodu w ten sposób, że będzie on przeznaczony nie na sprzedaż, a na cel dzierżawy przez okres co najmniej 6 miesięcy, nie będzie obowiązku korygowania wcześniej odliczonego podatku. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 08.05.2012 r. nr IPTPP2/443-117/12-4/JN.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT gdy samochód demonstracyjny

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zajmuje się handlem i wynajmem samochodów i przyczep. W 2010 r. dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży. W związku z tą operacją odliczony został podatek VAT w 100%. Niestety auta nie udało się sprzedać i wnioskodawca postanowił zmienić jego przeznaczenie z towaru handlowego na środek trwały. Samochód zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i będzie wydzierżawiany innym podmiotom. Wynajem będzie się opierać o krótkotrwałe umowy zawierane z innymi firmami oraz osobami prywatnymi. W taki sposób pojazd będzie wykorzystywany przez okres dłuższy aniżeli 6 miesięcy. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takiej sytuacji powinien dokonać korekty wcześniej odliczonego VAT? W przedmiotowej sprawie organ zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

fot. Robert Wilson - Fotolia.com

Samochód osobowy

Samochód osobowy: zmiana przeznaczenia a korekta VAT

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 ze zm.), zwanej dalej ustawą nowelizującą.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, w okresie od dnia wejścia w życie tej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: