eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga meldunkowa małżonków a rozdzielność majątkowa

Ulga meldunkowa małżonków a rozdzielność majątkowa

2012-06-05 10:50

Ulga meldunkowa małżonków a rozdzielność majątkowa

Ulga meldunkowa małżonków © mathom - Fotolia.com

Fakt zameldowania przez żonę Wnioskodawcy w zbywanym lokalu (nabytym przez wnioskodawcę w 2007 r.) powoduje, że przychód (dochód) z jego zbycia korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi meldunkowej, o ile małżonkowie na czas złożyli oświadczenie o skorzystaniu z tego zwolnienia. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 28.052012 r. nr IPTPB2/415-185/11-3/12-S/ASZ.

Przeczytaj także: Ulga meldunkowa na sprzedaż gruntu?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

18 kwietnia 2007 r. wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego za 70 000 zł (zdaniem organów podatkowych cena sprzedaży mieszkania nie odpowiadała jego wartości rynkowej i dokonano szacowania jego wartości do kwoty wyższej dla potrzeb podatku PCC), na które zaciągnął kredyt budowlano-hipoteczny (wymagało ono gruntownego remontu). W mieszkaniu tym wnioskodawca nigdy nie był zameldowany. Następnie 26 kwietnia 2008 r. zawarł on związek małżeński i jego żona w przedmiotowym lokalu została zameldowana dnia 15 maja 2008 r. Małżonkowie pozostawali we wspólności małżeńskiej do 24 września 2008 r., kiedy to została ustanowiona rozdzielność majątkowa. We wskazanym mieszkaniu żona wnioskodawcy była zameldowana na pobyt stały od 15 maja 2008 r. do 15 grudnia 2010 r., zaś 16 grudnia 2010 r. mieszkanie została sprzedane. 29 kwietnia 2011 r. wnioskodawca złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o uldze meldunkowej. Zadano pytanie, czy wnioskodawcy ulga ta przysługuje oraz czy odsetki od zaciągniętego kredytu na kupno zbytego mieszkania są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu uzyskanego na sprzedaży, a także czy kosztem tym jest wartość tego lokalu oszacowana przez urząd skarbowy dla potrzeb określenia prawidłowej wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie, biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 stycznia 2012 r., sygn. akt. I SA/Łd 1477/11, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

fot. mathom - Fotolia.com

Ulga meldunkowa małżonków

Ulga meldunkowa małżonków a rozdzielność majątkowa

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 18 kwietnia 2007 r. nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Nie był w ogóle zameldowany w tym mieszkaniu. Jedynie żona Wnioskodawcy była tam zameldowana przez okres co najmniej dwunastu miesięcy na pobyt stały.

W dniu 16 listopada 2010 r. Wnioskodawca sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Tym samym dokonując oceny skutków sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w powyższym brzmieniu, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z kolei zgodnie z treścią art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6c wskazanej ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), uważa się udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy lub praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zatem, definicję kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ustawodawca precyzuje poprzez bezpośrednie wskazanie, iż koszty takie stanowią udokumentowane koszty nabycia powiększone o nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości. Co do zasady, ustawodawca nie określa więc szczegółowo katalogu wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości. Koszty nabycia powinny być rozumiane szeroko i oprócz kwoty wydatkowanej na zakup nieruchomości powinny obejmować w szczególności wydatki związane z nabyciem tej nieruchomości. A więc, za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku, np.: opłaty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, koszty i opłaty sądowe, koszty odsetek od kredytu na zakup mieszkania, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, czy podatek od czynności cywilnoprawnych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: