eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT gdy samochód ratowniczo-gaśniczy

Odliczenie VAT gdy samochód ratowniczo-gaśniczy

2012-06-08 12:19

Odliczenie VAT gdy samochód ratowniczo-gaśniczy

Odliczenie VAT gdy samochód ratowniczo-gaśniczy © basmasterstudio - Fotolia.com

Obecnie prawo do odliczenia VAT od samochodów bądź innych pojazdów samochodowych jest jedną z najgorętszych kwestii. Trudno aktualnie znaleźć przedsiębiorcę, który nie zastanawiał się, czy przy nabyciu auta przysługuje mu pełne czy ograniczone prawo do odliczenia. Sytuacja może być bardziej skomplikowana, gdy mamy do czynienia z nietypowymi przypadkami.

Przeczytaj także: Samochód osobowy: działalność mieszana a VAT

Przykładowo, spółka na mocy odrębnych przepisów, była zobligowana do zakupu pojazdu ratowniczo- gaśniczego (dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony). Pojazd ten został częściowo sfinansowany z dotacji. Jak będzie wyglądać sprawa odliczenia?

Ograniczenie nie od wszystkich pojazdów
Przepis przejściowy art. 3 ust. 1 obowiązujący od 1 stycznia 2011r. do 31 grudnia 2012r., wprowadzony ustawą z dnia 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247 poz. 1652), wskazuje, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jednocześnie, w ust. 2 ww. artykułu wymieniono przypadki, w stosunku do których powyższe ograniczenie nie znajduje zastosowania. Przepis ten ma jednak zastosowanie wyłącznie do innych pojazdów samochodowych, w tym pojazdów specjalnych, których DMC nie przekracza 3,5 tony.

W świetle powołanych wyżej przepisów prawa stwierdzić zatem należy, iż w przypadku pojazdu ratowniczo-gaśniczego, nie znajdą zastosowania ograniczenia wynikające z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy zmieniającej, ponieważ masa całkowita pojazdu przekracza 3,5 tony. Jeżeli zatem, pojazd ten będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących jego nabycia.

fot. basmasterstudio - Fotolia.com

Odliczenie VAT gdy samochód ratowniczo-gaśniczy

Jeżeli samochód ratowniczo-gaśniczy będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

Związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną
W analizowanej kwestii rozstrzygnięcia będzie również wymagać, czy w sytuacji przeznaczenia nabytego pojazdu do wykonywania czynności ratowniczych, do posiadania którego zobowiązują spółkę inne ustawy powszechnie obowiązujące, zachodzić będzie związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie bowiem z zasadą ogólną, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 VATU). Odliczeniu podlega zatem taki podatek naliczony, który jest związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Powstaje w tym momencie pytanie o rodzaj tego związku.

Na tle poprzednio obowiązujących przepisów ustawy z 1993r. doktryna w zasadzie jednolicie przyjmowała, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje także w przypadku, gdy związek pomiędzy podatkiem naliczonym (zakupami) a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi ma charakter pośredni. Tak uznał przykładowo NSA z 22 lutego 2002 r., sygn. III SA 7776/98, który wskazał: „Co do zasady, ustawa o podatku VAT nie wymaga - dla odliczenia podatku naliczonego - istnienia bezpośredniego związku między zakupem i sprzedażą tego samego towaru”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: