eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód osobowy z UE a VAT marża

Samochód osobowy z UE a VAT marża

2012-06-18 12:20

Samochód osobowy z UE a VAT marża

Samochody © Gudellaphoto - Fotolia.com

Opodatkowanie w procedurze marży pozwala zapłacić podatek VAT nie od całej wartości obrotu, a jedynie od uzyskanej na sprzedaży marża. Skorzystanie z tej preferencji jest korzystne m.in. w przypadku sprzedaży samochodów osobowych, gdzie ustawodawca istotnie ograniczył prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych pojazdów. Sprzedać w ten sposób można m.in. towary kupione na fakturę VAT marża, w tym także zagranicą.

Przeczytaj także: Sprzedaż VAT marża a naprawa samochodu

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca (podatnik VAT UE), trudniący się handlem używanymi samochodami, zakupił kilka aut w Niemczech na fakturę VAT marża. Samochody te zostały następnie przewiezione do Polski, gdzie będą sprzedane. Zakup nastąpił od podatnika zarejestrowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy z tego tytułu polski przedsiębiorca powinien wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy może nabyte samochody sprzedać na faktury VAT marża?

Definicja WNT została określona w art. 9 ustawy o VAT, który to mówi, że jest nim nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (czyli gdy wskutek tej czynności nastąpi przemieszczenie danego towaru z jednego państwa członkowskiego do drugiego), pod warunkiem, że dostawca i nabywca są czynnymi podatnikami VAT.

Art. 10 ustawy o VAT wskazuje natomiast, jakich sytuacji za WNT nie należy uznawać. Ust. 1 pkt 4 tego przepisu mówi, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1 (tj. towarów używanych), w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

fot. Gudellaphoto - Fotolia.com

Samochody

Opodatkowanie w procedurze marży pozwala zapłacić podatek VAT nie od całej wartości obrotu, a jedynie od uzyskanej na sprzedaży marża

Wskazany wyżej art. 120 ustawy o VAT zawiera polskie regulacje w zakresie opodatkowania marżą, w tym w ust. 1 mówi m.in., co należy rozumieć pod pojęciem towarów używanych, zaś w ust. 4 i 5, kiedy procedura marży ma zastosowanie.

Przypomnijmy, że dzięki temu specjalnemu systemowi opodatkowania, podatnik nie płaci podatku VAT od całego obrotu, a jedynie od uzyskanej na sprzedaży marży stanowiącej różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszonej o kwotę podatku.

Co za tym idzie, jeżeli unijny podatnik dokonuje sprzedaży używanego samochodu polskiemu przedsiębiorcy, na zasadach odpowiadających polskim przepisom o opodatkowaniu marżą oraz polski przedsiębiorca posiada niezbędne dokumenty potwierdzające taki sposób rozliczenia podatku, po jego stronie nie wystąpi WNT.

Co ważne, dalsza odsprzedaż tych pojazdów również będzie mogła skorzystać z opodatkowania marżą. Art. 120 ust. 10 pkt 5 ustawy o VAT mówi, że opodatkowana w ten sposób może bowiem być dostawa towarów, które podatnik nabył od podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: