eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Amortyzacja środków trwałych z dotacji a koszty

Amortyzacja środków trwałych z dotacji a koszty

2012-07-12 13:11

Amortyzacja środków trwałych z dotacji a koszty

Amortyzacja środków trwałych z dotacji a koszty © Jaroslav Machacek - Fotolia.com

Otrzymanie dotacji, stanowiącej zwrot wydatków na nabycie środka trwałego, powoduje obowiązek dokonania korekty części dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych. Przy czym korekty tej należy dokonać w miesiącu otrzymania tych środków poprzez bieżące zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów. Nie jest zatem wymagane wsteczne korygowanie kosztów.

Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku

(wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 13 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 166/12 - orzeczenie nieprawomocne)

Głównym przedmiotem sporu było określenie, w jakim okresie należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów, związanych z otrzymaniem zwrotu wydatków na nabycie (wytworzenie) środków trwałych, od których rozpoczęto dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Podatnik uznał, że korekty wcześniej dokonanych odpisów amortyzacyjnych, na skutek otrzymania dopłaty (zwrotu wydatków na nabycie lub wytworzenie środka trwałego), dokonuje się bieżąco, w rozliczeniu za miesiąc otrzymania zwrotu.

Odmiennego zdania był organ podatkowy, który uznał, że korekta kosztów uzyskania przychodu (odpisów amortyzacyjnych) powinna nastąpić wstecz, tzn. w miesiącach, w których odpisy amortyzacyjne dokonane od wartości początkowej środków trwałych, w części odpowiadającej otrzymanej dopłacie, zostały zaliczone do tych kosztów.

W wyniku odmienności stanowisk sprawa trafiła do WSA, który przyznał rację podatnikowi.

W uzasadnieniu swojego stanowiska WSA stwierdził m.in., że według art. 15 ust. 6 ustawy o PDOP, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Wynika z tego, że w sytuacji braku zaistnienia przypadków określonych w art. 16, a rzutujących na rozmiar kosztów przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych, zakres kosztów uzyskania przychodu (z tytułu amortyzacji) wyznaczają jedynie przepisy art. 16a-16m ustawy o PDOP. Tak więc uwzględnienie przez podatnika przy obliczeniu dochodu odpisów, ustalanych zgodnie z art. 16a-16m ww. ustawy, było prawidłowe i miało umocowanie w obowiązujących przepisach. Z kolei zaistnienie sytuacji uregulowanych przepisami art. 16 ustawy o PDOP (tu: art. 16 ust. 1 pkt 48), a dotyczących nieuznania za koszt odpisów amortyzacyjnych, wobec braku odmiennych postanowień, może powodować korektę kosztów uzyskania przychodów (w zakresie odpisów amortyzacyjnych) z chwilą zaistnienia tych sytuacji.

fot. Jaroslav Machacek - Fotolia.com

Amortyzacja środków trwałych z dotacji a koszty

Otrzymanie dotacji, stanowiącej zwrot wydatków na nabycie środka trwałego, powoduje obowiązek dokonania korekty części dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych

Wobec tego, jak stwierdził WSA w cytowanym na wstępie wyroku:
"(...) Jeżeli (...) zwrot wydatków na nabycie lub wytworzenie środka trwałego powoduje wyłączenie z kosztów przychodów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych, to skutek w postaci obowiązku wyłączenia (korekty kosztów) powstaje z chwilą zwrotu wydatków (w rozliczeniu za okres, w którym zwrot wydatków został otrzymany). Bez tego (zwrotu) podatnik nie miał i nie ma obowiązku zmniejszenia kosztów z tytułu amortyzacji.

Należy zwrócić uwagę, że akceptacja stanowiska organu interpretującego prowadziłaby do sytuacji, że spółka korygując wstecz koszty z tytułu amortyzacji, doprowadziłaby do powstania zaległości podatkowych i odsetek od tych zaległości, tak jakby koszty przychodu w poszczególnych okresach były ustalane nieprawidłowo (niezgodnie z prawem). Wniosek taki jest nie do zaakceptowania przede wszystkim z perspektywy przytoczonego art. 15 ust. 6 p.d.o.p. (...)"


Od redakcji:
W naszej ocenie, stanowisko wyrażone przez WSA zasługuje na pełną akceptację.
W świetle przedstawionego orzeczenia pozostaje mieć nadzieję, że przyczyni się ono do zrewidowania i ujednolicenia na korzyść podatników obecnych interpretacji organów podatkowych.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: