eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Akcyza na węgiel: ważna data zużycia

Akcyza na węgiel: ważna data zużycia

2012-07-16 12:26

Przeczytaj także: Akcyza na węgiel a hodowla drobiu


Odnośnie natomiast drugiego z przedstawionych przez Zainteresowanego zagadnień wyjaśnić należy, iż z przepisów art. 31a ust. 1 pkt 1 w związku z art. 31a ust. 2 pkt 6 ustawy wynika, iż Wnioskodawca jako podmiot zużywający wyroby węglowe zwolnione od podatku zobowiązany jest zużyć te wyroby zgodnie z ich przeznaczeniem.

W przeciwnym wypadku zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy, wyroby te będą podlegały opodatkowaniu akcyzą. Przepis ten stanowi bowiem, iż w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2, przy czym za takie użycie uważa się naruszenie warunków zwolnienia, jak i sprzedaż, dostawę wewnątrzwspólnotową albo eksport wyrobów węglowych przez podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2, niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym, zamiast użycia go do celów zwolnionych.
Zatem użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2 ustawy, podlega opodatkowaniu akcyzą.

Z opisu sprawy wynika, iż proporcje (wielkości) zużycia na cele zwolnione i opodatkowane ustalone mogą być dopiero po fakcie spalenia wyrobu węglowego (na podstawie odczytów na zamontowanych licznikach zużycia energii cieplnej).

Przedmiotem wątpliwości Zainteresowanego jest obowiązek rozliczania różnic pomiędzy wielkością podatku akcyzowego doliczonego przez dostawcę do ceny wyrobu węglowego w fakturach a wielkością podatku obliczonego przez podmiot zużywający na podstawie faktycznego zużycia po okresie grzewczym (trwającym od 1 września do 30 sierpnia następnego roku).

Z powyższych przepisów wynika, iż zużycie wyrobów węglowych do innych celów niż zwolnione podlega opodatkowaniu akcyzą. W takim przypadku Wnioskodawca jako podatnik podatku akcyzowego – w świetle postanowień art. 13 ust. 1 ustawy – związany jest uregulowaniami art. 21a ust. 1 ustawy.

Przepis ten stanowi, iż w przypadku wyrobów węglowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:
1. składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,
2. obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej
– za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia przypadającego w drugim miesiącu od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 78 ust. 1 pkt 3.

Zatem w terminie do 25. dnia przypadającego w drugim miesiącu od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy Zainteresowany zobowiązany jest wypełnić ww. obowiązki.

Wskazać przy tym należy, iż w myśli art. 10 ust. 1a ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju powstaje z dniem wydania wyrobów węglowych, w tym także przewoźnikowi, a w przypadkach, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 2-9, z dniem wykonania tych czynności.

W świetle powyższego z dniem zużycia wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2 ustawy powstaje obowiązek podatkowy co determinuje również złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracji podatkowej wraz z obowiązkiem obliczenia i wpłaty akcyzy na rachunek właściwej izby celnej w ww. terminie.

Dodać przy tym należy, iż zużycie wyrobów z zapłaconą akcyzą do celów, które uprawniają do zwolnienia nie oznacza zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego.

Zatem różnice pomiędzy wielkością podatku akcyzowego doliczonego przez dostawcę do ceny wyrobu węglowego w fakturach a wielkością podatku obliczonego przez podmiot zużywający na podstawie faktycznego zużycia muszą być rozliczane zgodnie z powyższymi zasadami.

Odnośnie ostatniego zagadnienia wskazać należy, iż rozliczanie podatku akcyzowego zgodnie z postanowieniami art. 21a ust. 1 ustawy eliminuje z zasady wystąpienie odsetek lub innych sankcji podatkowych.

Dopiero naruszenie tych postanowień może stać się powodem powstania zaległości podatkowej i konieczności naliczenia odsetek za zwłokę jak i zastosowania sankcji karno skarbowych.

Zgodnie bowiem z art. 53 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę.

Należy ponownie podkreślić, iż z dniem zużycia wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2 ustawy, powstaje obowiązek podatkowy co determinuje obowiązek złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracji podatkowej oraz obliczenia i wpłaty akcyzy na rachunek właściwej izby celnej w terminie wskazanym w art. 21a ust. 1 ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: