eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód z 2010 r.: zmiana na osobowy a korekta VAT

Samochód z 2010 r.: zmiana na osobowy a korekta VAT

2012-07-20 13:17

Samochód z 2010 r.: zmiana na osobowy a korekta VAT

Samochód © tlfactory - Fotolia.com

Jeśli samochód został sprowadzony w 2010 r. z Niemiec i zmienione zostało jego przeznaczenie z samochodu ciężarowego na osobowy, nie dochodzi do utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wyrok WSA w Gdańsku z 6 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 52/12

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT

Stan faktyczny
Przedsiębiorca kupił w 2010 r. w Niemczech samochód ciężarowy, od którego odliczył cały VAT na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT w ówczesnym brzmieniu. Obecnie zamierza zmienić przeznaczenie samochodu na osobowy. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku wprowadzenia zmian w pojeździe, w wyniku których przestanie on spełniać wymagania uprawniające do odliczenia VAT, należy dokonać korekty VAT naliczonego. Zdaniem podatnika korekta nie jest potrzebna ponieważ przepisy obowiązujące w dniu dokonania zakupu pojazdu zostały uchylone 1 stycznia 2011 r. i zastąpione art. 3 ustawy o zmianie ustawy o VAT.

Stanowisko sądu
Sąd zgodził się z podatnikiem, przyznając, że ocena skutków prawnych zdarzenia, które nastąpiło pod rządem ustawy ustanawiającej prawo do odliczenia VAT naliczonego (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.), powinna być dokonywana na podstawie przepisów obowiązujących w czasie dokonania odliczenia.

Komentarz eksperta:
Zdaniem WSA ocena skutków prawnych zdarzenia, które nastąpiło pod rządem ustawy ustanawiającej prawo do odliczenia podatku naliczonego (ustawa o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.), powinna być dokonana na podstawie przepisów obowiązujących w czasie dokonania odliczenia. Te przepisy bowiem określały, kto i na jakich zasadach może skorzystać z prawa do odliczenia oraz w jakich przypadkach może to prawo utracić. Zmiana przeznaczenia samochodu ciężarowego na osobowy, który sprowadzono w 2010 r. z Niemiec, nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT naliczonego.

fot. tlfactory - Fotolia.com

Samochód

Jeśli samochód został sprowadzony w 2010 r. z Niemiec i zmienione zostało jego przeznaczenie z samochodu ciężarowego na osobowy, nie dochodzi do utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego

Biorąc pod uwagę stan faktyczny, należy przywołać przepisy obowiązujące zarówno w chwili zakupu samochodu i dokonania odliczenia, jak i w chwili, gdy podatnik zamierza zmienić przeznaczenie tego samochodu. Do 31 grudnia 2010 r. obowiązywały przepisy art. 86ust. 4 pkt 1–4, ust. 5b, ust. 5c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wynikało z nich, że podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu spełniającego określone kryteria (samochód ciężarowy miał jeden rząd siedzeń i odpowiadał dodatkowym warunkom technicznym, przewidzianym w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku VAT, co zostało potwierdzone przez okręgową stację kontroli pojazdów wydanym zaświadczeniem). Przepisy przewidywały też, że jeśli w terminie 12 miesięcy, począwszy od miesiąca, w którym otrzymano fakturę, w pojeździe dokonano zmian, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, to podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zmian. Zatem w chwili dokonywania zakupu samochodu i otrzymania faktury dokumentującej ten zakup przepisy dopuszczały zmianę przeznaczenia pojazdu po upływie 12 miesięcy, począwszy od miesiąca, w którym otrzymano fakturę i odliczono podatek naliczony – bez obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.

Należy zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 3 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. nr 247, poz. 1652). Przepisy te przewidują obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego w przypadku wprowadzenia zmian w pojazdach, w wyniku których pojazd ten nie spełnia wymagań, określonych w art. 3 ust. 2 pkt 1–4 ww. ustawy a pozwalających na pełne odliczenie VAT naliczonego przy zakupie, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty VAT naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zmian. Brak tu granicznego okresu 12 miesięcy, po upływie którego dokonanie zmiany w pojeździe nie skutkuje obowiązkiem dokonania korekty podatku. W przypadku dokonania odliczenia VAT naliczonego do ewentualnych dalszych zachowań podatnika związanych z tym odliczeniem i konsekwencji podatkowych związanych z tymi zachowaniami znajdą zastosowanie przepisy obowiązujące w chwili dokonania tego odliczenia.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: