eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Awaria kasy fiskalnej a zwrot ulgi

Awaria kasy fiskalnej a zwrot ulgi

2012-08-01 09:35

Awaria kasy fiskalnej a zwrot ulgi

Kasa fiskalna © Paylessimages - Fotolia.com

Awaria kasy fiskalnej to problem, pociągający za sobą różne konsekwencje, w zależności od tego jakim sposobem został on rozwiązany. W przypadku dokonania koniecznych napraw podatnik nadal zachowuje prawo do przyznanej mu ulgi na nabycie kasy rejestrującej. W razie wymiany urządzenia, zmuszony jest on jednak do zwrotu przyznanych środków, otrzymanych w związku z zakupem urządzenia.
Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów lub świadczący usługi, których wykonywanie podlega opodatkowaniu VAT, o ile nie korzystają ze zwolnienia, są zobowiązani do stosowania kasy fiskalnej. Zakup urządzenia rejestrującego to wydatek rzędu 600 zł a 1 tys. zł (choć są także droższe), przepisy prawa podatkowego przewidują możliwość uzyskania częściowej refundacji kwoty poniesionej z tego tytułu. Przedsiębiorcy mogą bowiem, odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, przy czym należy pamiętać, że górna granica odliczenia wynosi 700 zł.

Warunki odliczenia wydatków na zakup kasy fiskalnej
Warunki odliczenia od podatku należnego, a także zwrotu kwoty poniesionej w związku z nabyciem kasy fiskalnej zostały określone w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie odliczenia i zwrotu wydatków na zakup kas rejestrujących. Aby móc ubiegać się o częściową refundację zakupu kasy fiskalnej koniecznym jest złożenie do naczelnika urzędu skarbowego pisemnego zgłoszenia, określające liczbę urządzeń, wraz z informacją na temat przewidywanego miejsca ich użytkowania.

Należy przy tym pamiętać, że wniosek ten należy złożyć jeszcze przed rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Ponadto należy zachować dowód zapłaty całej należności z tytułu nabycia kasy fiskalnej.

fot. Paylessimages - Fotolia.com

Kasa fiskalna

W przypadku dokonania koniecznych napraw podatnik nadal zachowuje prawo do przyznanej mu ulgi na nabycie kasy rejestrującej

Niekiedy kwotę refundacji trzeba zwrócić
W przypadku, gdy przedsiębiorca w momencie odliczenia ulgi spełniał wszystkie określone przepisami warunki, to w niektórych sytuacjach może on być zmuszony do zwrotu tej kwoty.

Dzieje się tak, w przypadku wystąpienia w okresie 3 lat, licząc od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu, objętej ulgą, kasy fiskalnej, zdarzeń określonych w artykule 111 ust. 6 ustawy o VAT oraz we wspomnianym rozporządzeniu w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Zaprzestanie używania kasy rejestrującej
Konieczność zwrotu odliczenia pojawia się niejednokrotnie w przypadku trwałego zaprzestania używania kasy rejestrującej, spowodowanego jej wymianą na skutek awarii. Należy jednak pamiętać, że o powstaniu obowiązku zwrotu ulgi przesądza z zasady zakres uprawnień gwarancyjnych, z których skorzystał nabywca kasy fiskalnej w związku z zaistniałą awarią.

W sytuacji, gdy konieczna będzie wymiana urządzenia rejestrującego na nowe, to spowoduje to trwałe zaprzestanie używania „starej” kasy i obowiązek zwrotu ulgi. Natomiast w przypadku, w którym kasa rejestrująca została oddana do naprawy, polegającej na usunięciu usterki, to jej czasowe wyłączenie z ewidencjonowania sprzedaży, nie powoduje obowiązku zwrotu dofinansowania.

Warto w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 marca 2011 r. (sygnatura akt ITPP1/443-1247/10/AJ), konieczności zwrotu odliczonej kwoty ulgi na nabycie kasy fiskalnej, nie powoduje jednak naprawa polegająca na wymianie modułu fiskalnego kasy.


Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.