eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › PIT: Likwidacja firmy i przekazanie towarów żonie

PIT: Likwidacja firmy i przekazanie towarów żonie

2012-08-03 08:51

PIT: Likwidacja firmy i przekazanie towarów żonie

PIT © bzyxx - Fotolia.com

Prowadzę działalność handlową, opodatkowaną podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Zamierzam jednak zlikwidować tę działalność, a towary handlowe chcę przekazać żonie, która otworzy działalność w tym samym zakresie. Dodam, że pomiędzy mną a żoną istnieje wspólność majątkowa. Jakie skutki w podatku dochodowym spowodują wymienione czynności?

Przeczytaj także: Towary otrzymane nieodpłatnie: sprzedaż a podatek

W przypadku małżonków pozostających we wspólności majątkowej, sama czynność przekazania towarów handlowych z firmy męża do firmy prowadzonej przez żonę nie spowoduje powstania przychodu podatkowego, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niemniej jednak wywoła pewne konsekwencje przy rozliczaniu podatku dochodowego przez każdego z małżonków.

3.1. Istota wspólności majątkowej małżonków
Z pytania wynika, że małżonkowie pozostają we wspólnocie majątkowej. Należy zatem zwrócić uwagę, że zgodnie z regulacjami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (art. 31 K.r.o.).

Istotną cechą ustawowej wspólności majątkowej jest jej bezudziałowy charakter i dlatego jest ona nazywana współwłasnością łączną małżonków. Oznacza to, że każdy małżonek ma prawo do wszystkich przedmiotów łącznie, jak i do każdego z osobna, a nie tylko do określonego ułamkowo udziału.

Stosownie bowiem do dyspozycji art. 341 K.r.o., każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. Z kolei art. 35 K.r.o. ustanawia zakaz żądania podziału majątku wspólnego, a także rozporządzania w jakiejkolwiek formie udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

fot. bzyxx - Fotolia.com

PIT

W przypadku małżonków pozostających we wspólności majątkowej, sama czynność przekazania towarów handlowych z firmy męża do firmy prowadzonej przez żonę nie spowoduje powstania przychodu podatkowego

Małżonek prowadzący działalność gospodarczą ma przy tym prawo do samodzielnego zarządzania przedmiotami majątkowymi służącymi do prowadzenia przez niego indywidualnej działalności gospodarczej (art. 36 § 3 K.r.o.).


Zwróć uwagę!
Jeżeli towary nabyte przez męża w okresie prowadzenia przez niego działalności handlowej, spełniają przesłanki określone w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, których wystąpienie nakazuje zaliczyć te towary do wspólnego majątku obojga małżonków (czyli jeśli zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej i ze wspólnych środków finansowych), to przy ich przekazaniu na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę nie nastąpi zmiana właściciela, a jedynie zmiana osoby zarządzającej określonymi składnikami majątku w obrębie tej samej wspólności majątkowej. Współwłaścicielami tych składników bowiem pozostaną nadal te same osoby (małżonkowie).



3.2. Konsekwencje w rozliczeniu podatku dochodowego
Ponieważ Czytelnik i jego żona są osobnymi przedsiębiorcami i zarazem odrębnymi podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, to przesunięcie towarów handlowych z firmy męża do firmy żony spowoduje pewne konsekwencje przy rozliczaniu podatku dochodowego przez każdego z małżonków.

Formalne przekazanie tych towarów powinno być udokumentowane protokołem przekazania zawierającym specyfikację poszczególnych towarów w ujęciu ilościowym i wartościowym, z podaniem cen zakupu.

W sytuacji gdy podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów - protokół przekazania powinien spełniać wymogi określone w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: