eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kredyt kupiecki a podatek VAT

Kredyt kupiecki a podatek VAT

2012-08-24 13:02

Kredyt kupiecki a podatek VAT

Faktura VAT © lagom - Fotolia.com

Kredyt kupiecki to nic innego jak zgoda sprzedającego na odroczenie terminu płatności wynagrodzenia za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Przy czym zgoda ta jest wyrażana za dodatkową odpłatnością (naliczaną jako odsetki za opóźnioną zapłatę). Jak wiadomo, w praktyce obrotu gospodarczego większość faktur płatna jest w określonym terminie. Powstaje zatem pytanie, kiedy w ogóle należy mówić o kredycie kupieckim, jakie ta czynność ma skutki na gruncie VAT oraz jak prawidłowo rozliczyć kredyt kupiecki dla celów VAT.

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania pozbawia zwolnienia podmiotowego z VAT?

Kiedy rozpoznać kredyt kupiecki?
Na tak postawione pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Otóż, w ocenie Autora kredytem kupieckim będzie odroczenie terminu płatności dłuższe niż przyjęte w danym środowisku terminy płatności faktur. Nie można zatem z góry przyjąć, iż np. jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 30 dni to wówczas należy rozpoznać kredyt kupiecki. Każdy przedsiębiorca powinien na to pytanie odpowiedzieć sobie sam, z uwzględnieniem realiów i zwyczajów panujących w branży, w której prowadzi działalność. Jak już wskazano, o kredycie kupieckim mówimy jedynie w sytuacji, gdy odroczenie jest dokonywane za dodatkową odpłatnością.

Jakie ma skutki udzielenie kredytu kupieckiego na gruncie VAT?
Zgodnie z ugruntowanym poglądem – u którego podstaw leży orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE – udzielenie kredytu kupieckiego stanowi usługę finansową. W tym miejscu warto powołać się na wyrok TSUE z 27 października 1993 r. w sprawie C-281/91 Muys'en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën, w którym Trybunał podkreślił, iż co do zasady, odsetki pobierane przez sprzedawcę za odroczenie terminu płatności stanowią wynagrodzenie za usługę finansową zwolnioną z VAT. Jednakże w sytuacji, gdy termin płatności jest odroczony (a co za tym idzie, odsetki naliczane są) jedynie do dnia realizacji dostawy lub wykonania usługi, odsetki stanowią część wynagrodzenia za dostawę towarów/świadczenie usług, za które zapłata jest odraczana, nawet jeśli wynagrodzenie za odroczenie ustalone jest w umowie odrębnie.

Powyższe stanowisko znajduje także odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów krajowych. Tytułem przykładu można wskazać wyrok NSA z dnia 25 września 2008 r. (sygn. I FSK 1284/07), w którym sąd potwierdził, że odsetki od kredytu kupieckiego stanowią odrębną usługę pośrednictwa finansowego, która korzysta ze zwolnienia z VAT. Z najnowszego orzecznictwa potwierdzającego powyższą tezę można wskazać wyrok WSA w Szczecinie z 21 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Sz 1081/11.

fot. lagom - Fotolia.com

Faktura VAT

Kredytem kupieckim będzie odroczenie terminu płatności dłuższe niż przyjęte w danym środowisku terminy płatności faktur

W obecnie obowiązującym stanie prawnym usługi finansowe (w tym udzielnie kredytu kupieckiego) nadal podlegają zwolnieniu z podatku VAT. Zwolnienie to wynika z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Warto zauważyć, iż omawiane zwolnienie ma charakter przedmiotowy, co oznacza, że może korzystać z niego każdy podatnik VAT niezależnie od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Z ostrożności wypada jednak wspomnieć, iż pojawiały się interpretacje indywidualne Ministra Finansów nakazujące zawsze wliczać wartość wynagrodzenia za udzielenie kredytu kupieckiego do podstawy opodatkowania z tytułu dostarczonego towaru/wykonanej usługi. W świetle przytoczonego orzecznictwa nie sposób zgodzić się z tym poglądem.

Jak udokumentować udzielenie kredytu kupieckiego?
Otóż, możliwe są dwie zasadniczo różne sytuacje. W pierwszej z nich sprzedawca za udzielenie kredytu kupieckiego pobiera wynagrodzenie, którego wysokość nie jest dokładnie znana w momencie sprzedaży (np. kwota wynagrodzenia określona jest jako dwu krotność odsetek ustawowych liczonych od wartości dostarczonego towaru/wyświadczonej usługi). W takiej sytuacji sprzedawca powinien po otrzymaniu kwoty należnych odsetek wystawić fakturę VAT stwierdzającą wykonanie usługi pośrednictwa finansowego, korzystając ze zwolnienia od podatku.

W sytuacji zaś, gdy kwota wynagrodzenia należnego sprzedawcy z tego tytułu jest dokładnie znana już w momencie sprzedaży, wówczas wynagrodzenie za udzielenie kredytu kupieckiego należy uwzględnić w podstawie opodatkowania wynikającej z dostawy towaru lub wyświadczenia kredytowanej usługi.

Trzeba przy tym pamiętać, iż wliczenie wynagrodzenia z tytułu kredytu kupieckiego w cenę dostarczonego towaru/ wykonanej usługi powoduje, iż organy skarbowe – w sytuacji braku jasnych dowodów temu przeczących – mogą przyjąć, iż kredyt kupiecki udzielony został nieodpłatnie. Taka sytuacja, co prawda, nie ma negatywnych skutków na gruncie VAT. W obecnie obowiązującym stanie prawnym nieodpłatne świadczenie dla celów związanych z działalnością gospodarczą nie podlega VAT, niemniej po stronie kredytobiorcy może powstać przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w podatku dochodowym. Stąd też, podatnicy stosujący taką praktykę powinni się zatroszczyć o pisemną umowę z której jasno będzie wynikać, iż kwota należna sprzedawcy obejmuje zarówno wynagrodzenie z tytułu samej dostawy towarów/ wyświadczenia usługi oraz udzielenia kredytu kupieckiego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: