eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek VAT: sprzedaż towaru poza krajem

Podatek VAT: sprzedaż towaru poza krajem

2012-09-06 13:21

Podatek VAT: sprzedaż towaru poza krajem

Podatek VAT: sprzedaż towaru poza krajem © Yong Hian Lim - Fotolia.com

Dostawa dokonana na terytorium Ukrainy zakupionego wcześniej na tym terytorium towaru nie stanowi importu towaru, eksportu towaru, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, czy też dostawy towarów dokonanej na terytorium kraju. W związku z powyższym transakcja taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30.08.2012 r. nr IPTPP2/443-516/12-2/KW.

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT gdy sprzedaż towarów poza Unią Europejską

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca nabywa na Ukrainie od ukraińskiej firmy towar w postaci ekspozytorów reklamowych do eksponowania płytek ceramicznych. Ekspozytory te sprzedawca ukraiński rozwozi do punktów handlowych na terytorium Ukrainy (wszystko odbywa się na terytorium Ukrainy, ekspozytory nie opuszczają obszaru tego kraju; nie są przemieszczane do Polski). Za sprzedane towary sprzedawca wystawia na rzecz wnioskodawcy faktury zawierające ukraiński podatek od wartości dodanej. Następnie wnioskodawca wystawia fakturę sprzedaży tego towaru na rzecz polskiej firmy z branży ceramicznej. Faktura jest wystawiana jako niepodlegająca opodatkowaniu polskim podatkiem VAT. Do ceny wnioskodawca dolicza oczywiście określoną marżę. Zadał pytanie, czy powyższe czynności podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy, przez import rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

fot. Yong Hian Lim - Fotolia.com

Podatek VAT: sprzedaż towaru poza krajem

Dostawa dokonana na terytorium Ukrainy zakupionego wcześniej na tym terytorium towaru nie stanowi importu towaru, eksportu towaru, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, czy też dostawy towarów dokonanej na terytorium kraju

Natomiast przez eksport towarów według art. 2 pkt 8 ustawy, rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:
a. dostawcę lub na jego rzecz, lub
b. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie zaś z przepisem art. 2 pkt 1 i pkt 4 ustawy, przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a, zaś przez terytorium państwa członkowskiego rozumie się terytorium Państwa wchodzącego w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

W tym miejscu wskazać należy, iż podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną wykonane w danym państwie, a ściślej te czynności, które zostaną uznane za wykonane w danym miejscu. w tym wypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania. Miejsce świadczenia wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w przepisach art. 22 – art. 24 określają miejsce świadczenia przy dostawie towarów.

W sytuacji, gdy towar jest wysyłany lub transportowany przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, wówczas zastosowanie będzie miał przepis art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, w myśl którego miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Stosownie do powyższego zauważyć należy, iż zgodnie z cyt. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów na terytorium kraju. Należy tym samym mieć na uwadze terytorialny charakter podatku VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności, których miejscem świadczenia było terytorium Polski. W przypadku, gdy wykonanie danej czynności opodatkowanej będzie miało miejsce poza terytorium kraju (Polski), czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce (por. wyrok WSA w Krakowie z 18 lutego 2009r. o sygn. I SA/Kr 1560/08). (…)

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz przywołane przepisy stwierdzić należy, że dostawa dokonana przez Wnioskodawcę na terytorium Ukrainy zakupionego wcześniej na tym terytorium przedmiotowego towaru nie stanowi importu towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy, eksportu towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1, dostawy towarów dokonanej na terytorium kraju, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W związku z powyższym transakcja przedstawiona przez Wnioskodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: