eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Laptop z torbą: wartość początkowa środka trwałego

Laptop z torbą: wartość początkowa środka trwałego

2012-09-06 13:22

Laptop z torbą: wartość początkowa środka trwałego

Laptop z torbą © plus69free - Fotolia.com

Zakupowi przenośnego sprzętu komputerowego bardzo często towarzyszy także nabycie określonych dodatków w postaci myszki, czy torby do jego przenoszenia. Często w takich przypadkach podatnicy zastanawiają się, w jakiej wysokości ustalić wartość początkową danego składnika majątku w postaci komputera. Czy cena torby winna tutaj być brana pod uwagę czy też nie?
Załóżmy, że przedsiębiorca kupił w sklepie laptop za kwotę netto 3 400 zł. Zakupił także mysz bezprzewodową za kwotę netto 80 zł oraz torbę do laptopa za 90 zł netto. Jaka winna być wartość początkowa tego składnika majątku i czy w związku z tym należy go wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować?

Amortyzacji podlegają te składniki majątku (m.in. zespoły komputerowe), których przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok, będą wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią własność lub współwłasność podatnika, zostały nabyte lub wytworzone, a także są zdatne i kompletne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania. Mówi o tym art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Wyżej opisane składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i amortyzuje. Podatnicy mogą jednak nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3 500 zł, a wydatki poniesione na ich nabycie zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu (o czym mówi art. 22d updof). Takie składniki majątku podatnicy mogą jednak uznać za środki trwałe i wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a co za tym idzie amortyzować na ogólnych zasadach tudzież jednorazowo – w miesiącu oddania ich do używania albo w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 updof).

fot. plus69free - Fotolia.com

Laptop z torbą

Laptop z torbą: jaka wartość początkowa środka trwałego?

Analizując powyższe, w przypadku naszego podatnika prawidłowe określenie wartości początkowej nabytego składnika majątku ma kluczowe znaczenie. Jeżeli bowiem przekroczy ona kwotę 3 500 zł, trzeba go będzie amortyzować.

Przytoczone wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym mówią, iż dany składnik majątku musi być kompletny i zdatny do używania. Zdaniem autora posiadanie czy też brak torby od laptopa pozostaje w tym zakresie bez znaczenia (nie ma ona wpływu na samo używanie laptopa). Służy ona jedynie bezpieczniejszemu przemieszczaniu takiego sprzętu komputerowego. Nie powinna zatem być brana pod uwagę przy ustalaniu jego wartości początkowej.

Za powyższym tokiem rozumowania przemawia także analiza klasyfikacji środków trwałych. Przypomnijmy, że zespoły komputerowe zostały tutaj umieszczone w grupie 4 KŚT jako rodzaj 491. Jak czytamy w objaśnieniach, rodzaj ten obejmuje maszyny i urządzenia do wprowadzenia, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych, w szczególności:
- jednostki centralne,
- jednostki pamięci,
- jednostki zasilające,
- urządzenia wejścia, w tym m.in. rejestratory, skanery,
- urządzenia wyjścia,
- urządzenia wejścia-wyjścia: konsole operatorskie, monitory ekranowe,
- urządzenia transmisji i ochrony danych.
Obiektem może być cały zespół służący do przetwarzania informacji, złożony z jednostki centralnej i podłączonych do niej jednostek zewnętrznych, względnie poszczególna maszyna i urządzenie wydzielone w osobne jednostki.


Z objaśnienia tego wynika, że nie mieszczą się tutaj dodatkowe rzeczy, służące np. do przenoszenia sprzętu komputerowego, a jedynie te, które są ściśle związane z prawidłową pracą danego zespołu komputerowego. Zabrakło tutaj zatem miejsca np. dla torby na laptop.

Co się natomiast tyczy nabytej myszki, jeżeli będzie ona służyć tylko i wyłącznie do obsługi nabytego laptopa, winna zostać zaliczona do jego wartości początkowej. Niemniej w naszym przypadku cena zakupu laptopa i myszki łącznie nie przekracza wartości 3 500 zł, a co za tym idzie, taki zespół komputerowy nie musi być uznany za środek trwały, a wydatek na jego nabycie można odnieść bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.