eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Potwierdzenie wywozu dla WDT: dokumenty w podatku VAT

Potwierdzenie wywozu dla WDT: dokumenty w podatku VAT

2012-09-07 12:58

Potwierdzenie wywozu dla WDT: dokumenty w podatku VAT

Faktury VAT © JohanKalen - Fotolia.com

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przez lata było przedmiotem sporów pomiędzy organami podatkowymi i podatnikami, głównie w zakresie tego, czy dla zastosowania stawki zero potrzebne są wszystkie dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 VATU, czy tylko niektóre z nich. Obecnie sporów tych jest znacznie mniej, jednak podatnicy w niektórych sytuacjach nadal mają wątpliwości co do sposobu dokumentowania WDT.
Przykładowo, spółka sprzedaje towary do Francji, przy czym posiada kopie faktury za te towary, potwierdzenie zapłaty za nie i korespondencję handlową z nabywcą. Przewoźnik przesyła spółce potwierdzenie wywozu towarów do tego kraju w formie elektronicznej. Czy takie potwierdzenie jest wystarczające dla zastosowania stawki zero, czy spółka powinna np. drukować takie potwierdzenia?

Konieczne jednoznaczne potwierdzenie wywozu
Obecnie, z uwagi na linię orzeczniczą prezentowaną przez sądy administracyjne, podejście organów podatkowych w kwestii dokumentowania WDT stało się bardziej liberalne. Tym niemniej nadal konieczne jest spełnienie szeregu przesłanek pozwalających na zastosowanie preferencyjnej stawki VAT. Przede wszystkim, prawo do zastosowania stawki 0% uzależnione jest od posiadania dokumentów, które jednoznacznie potwierdzają, że w określonej sytuacji faktycznie doszło do wywozu towaru z Polski i ich dostawa nastąpiła w na terytorium innego państwa wchodzącego w skład struktur unijnych. Podatnik musi być zatem w stanie udowodnić, że towary będące przedmiotem dostawy, rzeczywiście opuściły terytorium kraju i że dostarczono je do nabywcy w innym państwie członkowskim.

Forma elektroniczna dopuszczalna
Aktualnie przyjmuje się, że wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 VATU, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 VATU. Przy czym należy zwrócić uwagę, iż przepisy formułują jedynie wymóg posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów do innego kraju członkowskiego, nie precyzując, jaką formę mają mieć te dokumenty. Nie jest zatem wymagane, aby dokumenty miały postać papierową.

fot. JohanKalen - Fotolia.com

Faktury VAT

Prawo do zastosowania stawki 0% uzależnione jest od posiadania dokumentów, które jednoznacznie potwierdzają, że w określonej sytuacji faktycznie doszło do wywozu towaru z Polski i ich dostawa nastąpiła w na terytorium innego państwa wchodzącego w skład struktur unijnych

Fiskus potwierdza
Podobne stanowisko można znaleźć w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 września 2011r., IPPP1-443-1340/09/11-7/S/PR, w której czytamy: „przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wskazują konkretnej formy dla dokumentów wymienionych przez ustawodawcę dla celów potwierdzenia zaistnienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a określają jedynie jakiego rodzaju informacje powinny zawierać. Z ustawowych regulacji nie wynika wymóg, aby dokumenty potwierdzające wewnątrzwspólnotowy charakter transakcji miały koniecznie formę „papierową”.

Biorąc pod uwagę, że nigdzie nie stanowi się o formie dokumentów, zasadniczo dopuszczalna będzie każda forma, byle uprawdopodobniona była autentyczność tych dokumentów. Zgodzić się zatem należy z twierdzeniem, że dowodem może być także dokument w formie elektronicznej lub przesłany faksem. Oznacza to tym samym, iż w przedmiotem sprawie na Spółce nie ciąży obowiązek dostarczenia dokumentów oryginalnych, i dopuszczalne jest w tym celu gromadzenie dokumentów w formie oryginałów, jak również ich kopii, a także w formie dokumentów przesłanych drogą elektroniczną lub faksem.”


We wskazanym przykładzie spółka dysponuje m.in. potwierdzeniami wywozu towaru do różnych krajów UE z których wynika, iż towar został faktycznie wywieziony, przy czym potwierdzenia te mają formę elektroniczną. W takim przypadku nie jest konieczne drukowanie tych potwierdzeń- z uwagi, iż forma dokumentów potwierdzających wywóz towarów ma znaczenie drugorzędne, wystarczającym będzie że spółka będzie dysponowała elektronicznymi wersjami takich dokumentów.

Alternatywa
Warto zauważyć, że jeżeli spółka dysponuje innymi dokumentami takimi jak specyfikacja ładunku, faktura, korespondencja z kontrahentem, potwierdzenie zapłaty za fakturę, oświadczenie kontrahenta, iż towary z faktury zostały dostarczone w miejsca wskazane jako docelowe, znajdujące się w innym państwie członkowskim lub oświadczenie przewoźnika, iż wszystkie towary zostały dostarczone do miejsca przeznaczenia, przy czym z tych dokumentów można wywnioskować fakt wywozu towarów z Polski, to możliwe byłoby zastosowanie stawki 0% nawet bez posiadania elektronicznej wersji potwierdzenia wywozu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.