eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot VAT w budownictwie a współwłasność nieruchomości

Zwrot VAT w budownictwie a współwłasność nieruchomości

2012-09-11 13:08

Zwrot VAT w budownictwie a współwłasność nieruchomości

Remont © Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Aby ubiegać się o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie nabywanych materiałów budowlanych wykorzystanych w pracach budowlanych czy też remontowych budynków i lokali mieszkalnych, trzeba spełnić określone warunki. Jednym z nich jest tytuł prawny do danej nieruchomości bądź inny, określony w przepisach prawa.

Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie na wniosek podatnika

Rozpatrzmy następującą sytuację: Właścicielami budynku mieszkalnego jest rodzeństwo (każdy posiada udział we współwłasności w wysokości 50%). Jedno z nich poniosło wydatki na remont domu – odnowiona została elewacja zewnętrzna, wyremontowana łazienka i jeden pokój. Faktury na zużyte w tym celu materiały budowlane są wystawione na imię i nazwisko tego, który dokonał remontu – poniósł faktyczny ciężar wydatków. Jak w takiej sytuacji należy wystąpić o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie nabytych materiałów budowlanych? Czy temu, który wykonał remont przysługuje pełne prawo do ubiegania się o ten zwrot, czy jedynie w części proporcjonalnej do posiadanych udziałów we współwłasności?

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym mówi, że osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot ten dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 01 maja 2004 r. i ma zastosowanie do materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane 7-proc. stawką podatku VAT a obecnie stawką podstawową. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części tych wydatków jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Remont

Aby ubiegać się o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie nabywanych materiałów budowlanych wykorzystanych w pracach budowlanych czy też remontowych budynków i lokali mieszkalnych, trzeba spełnić określone warunki

Art. 4 tejże ustawy wskazuje z kolei, że prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:
  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

W naszym przypadku miał miejsce remont budynku mieszkalnego. Jest to zatem jeden z celów określonych w ustawie, uprawniający do ubiegania się o zwrot części wydatków związanych z nabyciem materiałów budowlanych.

Ponadto osoba, która poniosła wydatki na zakup tych materiałów, jest współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości, a więc posiada tytuł prawny do budynku mieszkalnego. Co za tym idzie, spełniony został także drugi z wymienionych wyżej warunków.

Zakupy materiałów budowlanych zostały przy tym udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na osobę fizyczną, która faktycznie wykonała remont. Tym samym także i trzeci z warunków wyżej podanych został spełniony.

Żaden z przepisów przytoczonej ustawy nie mówi natomiast nic o tym, że w przypadku współwłasności nieruchomości dana osoba może ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków jedynie w części odpowiadającej jej udziałowi we własności nieruchomości (bądź ustalonej w inny sposób). Co za tym idzie należy uznać, że zwrot części podatku VAT zawartego w nabytych materiałach budowlanych przysługuje osobie, która dokonała danego wydatku, w pełnej wysokości. To, że jest ona współwłaścicielem danej nieruchomości, a nie jej właścicielem, nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

Oczywiście wartość zwrotu nie może tutaj przekroczyć limitów określonych w ustawie.

Warto wiedzieć
Prawo do omawianego zwrotu przysługuje, o ile osoba fizycznie nie wykonywała budowy, przebudowy tudzież remontu nieruchomości mieszkalnej jako podatnik podatku od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem (czyli w ramach działalności gospodarczej).

W przypadku małżonków limity zwrotu dotyczą łącznie obojga małżonków. Wniosek o zwrot może tutaj zostać złożony do urzędu skarbowego wspólnie przez małżonków lub odrębnie przez każdego z nich. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.

Wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych może być składany nie częściej niż raz w roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: