eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek w Polsce od spadku z zagranicy?

Podatek w Polsce od spadku z zagranicy?

2012-09-17 10:17

Podatek w Polsce od spadku z zagranicy?

Podatek w Polsce od spadku z zagranicy? © anna - Fotolia.com

W przypadku nabycia np. lokalu mieszkalnego znajdującego się za granicą albo praw majątkowych wykonywanych za granicą, np. akcji, udziałów w spółce trzeba pamiętać o polskim fiskusie. Obowiązek rozliczenia podatku w Polsce z tego tytułu ciąży bowiem na osobach, które mają obywatelstwo polskie lub miejsce stałego pobytu w Polsce.

Przeczytaj także: Podatek od spadku/zachowku po rodzicach i innych bliskich

Podatek od spadków i darowizn obejmuje swoim zakresem nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy nie tylko znajdujących się na terytorium Polski lub wykonywanych tu praw majątkowych, ale także w niektórych przypadkach poza granicami kraju.

Opodatkowanie spadku za granicą kraju przy spełnieniu dodatkowego warunku
Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega opodatkowaniu, tylko wtedy, gdy w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.

Ważne umowy międzynarodowe
Można zatem stwierdzić, że w sytuacji nabycia spadku, jak również na skutek darowizny przedmiotów lub praw majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, decydującym czynnikiem w zakresie podlegania lub też nie przepisom zawartym w ustawie o podatku od spadków i darowizn jest posiadane obywatelstwo. W przypadku, gdy spadkobierca legitymuje się obywatelstwem polskim lub posiada na terytorium RP stałe miejsce pobytu w chwili otwarcia spadku, podlega on opodatkowaniu według regulacji zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

fot. anna - Fotolia.com

Podatek w Polsce od spadku z zagranicy?

W przypadku nabycia np. lokalu mieszkalnego znajdującego się za granicą albo praw majątkowych wykonywanych za granicą, np. akcji, udziałów w spółce trzeba pamiętać o polskim fiskusie

To czy pojawi się jednocześnie konieczność uregulowania odpowiedniego podatku w państwie nabycia (albo tylko w tamtym państwie) jest uzależnione od umów międzynarodowych zawartych między Polską, a tym państwem. Gdy umowy tego nie regulują, wtedy może się zdarzyć sytuacja, w której podatek zostanie zapłacony zarówno w państwie nabycia, jak też i w Polsce. W takim przypadku istnieje jednak możliwość odliczenia wartości zapłaconego w innym państwie podatku od wartości otrzymanego spadku lub darowizny, która stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn w Polsce. Stanowisko to zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej, wydanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-121/10/ENB).


Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • podatek od mieszkania za granica

    majka861 / 2013-02-21 08:08:54

    Mam pytanie... zakupilam mieszkanie we Wloszech,jestem tam zameldowana ale nie posiadam obywatelstwa-czy musze odprowadzic podatek od tego mieszkania w Polsce? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • opodatkowanie mieszkan za granica

    majka861 / 2013-02-21 08:11:40

    znajoma zakupiła mieszkanie we Włoszech,jest tam zameldowana ale nie posiada obywatelstwa włoskiego-czy musi płacic podatek od zakupu w Polsce? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: