eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie VAT gdy samochód osobowy na wynajem

Odliczenie VAT gdy samochód osobowy na wynajem

2012-10-02 11:56

Odliczenie VAT gdy samochód osobowy na wynajem

Samochody na wynajem © Gudellaphoto - Fotolia.com

Aby móc odliczyć cały podatek naliczony od samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem, pojazd taki musi faktycznie być używany przez podmiot trzeci przez określony czas. Nie jest tutaj wystarczające to, że samochód jest jedynie gotowy do wynajmu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 13.09.2012 r. nr IPTPP4/443-398/12-5/OS.

Przeczytaj także: Samochód zastępczy 2014: pełne odliczenie VAT z faktury za najem?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca (czynny podatnik VAT) zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o wynajem samochodów osobowych i furgonetek (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) z kierowcą lub bez kierowcy. Działalność ta w praktyce miałaby polegać na świadczeniu tzw. usług „auto do ślubu”, wynajmowaniu samochodów zagranicznym kontrahentom przylatującym do Polski, a także innym firmom krajowym czy też osobom zainteresowanym wynajmem. Obecnie obowiązujące przepisy podatku VAT ograniczają prawo do jego odliczenia przy nabyciu samochodów osobowych. Ograniczenie to jednak nie ma zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddawanie tych pojazdów w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy leasingu, o ile te samochody są przeznaczone wyłącznie na wskazane cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. W związku z tym zadano pytanie, w jaki sposób liczyć okres owych 6 miesięcy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

fot. Gudellaphoto - Fotolia.com

Samochody na wynajem

Aby móc odliczyć cały podatek naliczony od samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem, pojazd taki musi faktycznie być używany przez podmiot trzeci przez określony czas

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2010 r. nr 247, poz. 1652), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 2 pkt 7 lit. b) powyższego artykułu, przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Należy zauważyć, że wskazana w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej działalność w zakresie oddania w odpłatne używanie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, które to samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, powinna być przez podatnika rzeczywiście prowadzona.

Wnioskodawca ma wątpliwości jak obliczyć „okres nie krótszy niż sześć miesięcy”, aby skorzystać z prawa do pełnego odliczenia VAT.

Użyte w zacytowanym przepisie, sformułowanie „przedmiotem działalności podatnika” w zestawieniu z dalszą częścią zdania w brzmieniu „jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy (…)” nie oznacza przedmiotu działalności w sensie generalnym (formalnym), lecz w kontekście zadysponowania konkretnym samochodem w ściśle określony sposób. Mówiąc o przedmiocie działalności podatnika, przepis ten wiąże go jednocześnie z oddaniem w odpłatne używanie konkretnych samochodów poprzez użycie wyrazu „tych”, przy czym ich oddanie w odpłatne używanie na podstawie określonej umowy jest jedyną okolicznością wymienioną w tym przepisie, która uzasadnia jego zastosowanie.

Istotne jest to, aby przeznaczenie samochodu do działalności polegającej na wynajmowaniu samochodów nie trwało krócej niż 6 miesięcy, a nie aby jedna czynność trwała minimum pół roku.

Zatem, aby warunek był spełniony, samochód osobowy będzie musiał być przeznaczony, przez podatnika wyłącznie do wynajmu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Jednocześnie sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, nie jest wystarczającą przesłanką, pozwalającą na odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. samochodów i pojazdów. Do nabycia takiego uprawnienia konieczne jest równoczesne przeznaczenie danego, konkretnego samochodu do najmu.

Ponadto ustawodawca wskazuje, obok przeznaczenia samochodów na cele określone w tym przepisie, również na konieczność ich wykorzystywania, tj. fizycznego używania przez podmiot trzeci.(…)

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż aby skorzystać z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu przeznaczonego na wynajem Wnioskodawca musi wypełnić warunki wynikające z art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej. Należy przy tym zauważyć, że sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów osobowych, nie jest wystarczającą przesłanką pozwalającą na odliczenie pełnej kwoty podatku VAT od zakupu samochodu osobowego. Do nabycia takiego uprawnienia konieczne jest przeznaczenie tych samochodów na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy przy czym konieczne jest również ich wykorzystywanie, tj. fizyczne używanie przez podmiot trzeci. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: