eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek u źródła: kłopotliwy certyfikat rezydencji

Podatek u źródła: kłopotliwy certyfikat rezydencji

2012-10-05 10:58

Podatek u źródła: kłopotliwy certyfikat rezydencji

Podatek u źródła: kłopotliwy certyfikat rezydencji © Pixelot - Fotolia.com

W sierpniu 2012 r. WSA w Warszawie wydał wyrok (III SA/Wa 2839/11) w czysto formalnej i dokumentacyjnej kwestii. Sprawa dotyczyła akceptacji certyfikatu rezydencji zagranicznego beneficjenta wypłacanych z Polski kwot, których wypłata bez okazania aktualnego certyfikatu rezydencji podlegałaby w Polsce podatkowi u źródła.

Przeczytaj także: Podatek u źródła: zależny agent to zakład

Zgodnie z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika (zagranicznego podmiotu) dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

W praktyce ugruntowały się dwie linie orzecznicze w niniejszej kwestii. Pierwsza - zdecydowanie bardziej korzystna dla polskich przedsiębiorców (płatników), pozwalająca uznawać za aktualne certyfikaty rezydencji wydane bez wskazania konkretnego okresu za ważne, również w kolejnych latach po wydaniu, o ile beneficjent płatności (podatnik) przekaże oświadczenie, że stan faktyczny przedstawiony w takim certyfikacie się nie zmienił. Druga linia orzecznicza jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna i wskazuje, że jedyną prawidłową formą potwierdzenia rezydencji jest uzyskanie certyfikatu od organu właściwego dla miejsca rezydencji podatnika.

Niedawny wyrok WSA w Warszawie uznaje za prawidłowe drugie, mniej przyjazne polskim przedsiębiorcom rozwiązanie, uznając że potwierdzanie braku zmiany stanu faktycznego wykazanego w przesłanym w przeszłości certyfikacie rezydencji wyłącznie przez zagraniczny podmiot nie jest dopuszczalne.

W praktyce dla zagranicznych kontrahentów uzyskanie certyfikatu może być problematyczne zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej, gdyż w niektórych krajach uzyskanie takiego certyfikatu pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jeżeli dodamy do tego jeszcze koszty związane z uzyskaniem potwierdzenia notarialnego i apostill, może okazać się że dla części transakcji uzyskanie certyfikatu jest mniej opłacalne niż pobranie podatku u źródła. Być może tu tkwi myśl przewodnia utrzymywania takiej praktyki i brzmienia przepisów.

fot. Pixelot - Fotolia.com

Podatek u źródła: kłopotliwy certyfikat rezydencji

Przepisy podatkowe nie odnoszą się do kwestii częstotliwości uzyskiwania certyfikatów rezydencji jednoznacznie i stanowią jedynie o konieczności udokumentowania rezydencji uzyskanym certyfikatem

Przepisy podatkowe nie odnoszą się do kwestii częstotliwości uzyskiwania certyfikatów rezydencji jednoznacznie i stanowią jedynie o konieczności udokumentowania rezydencji uzyskanym certyfikatem. Wydaje się zatem, że podstawą do niepobrania podatku u źródła jest przede wszystkim oficjalny certyfikat rezydencji, a akceptacja jego treści i co ważniejsze aktualności zależne są od przychylności, rozsądku i praktycznego podejścia osoby to oceniającej.

Niewątpliwie certyfikaty określające w swojej treści okres, jakiego dotyczą nie powinny być przedłużane przez podatników - w swojej treści odnoszą się bowiem jedynie do określonego okresu. Natomiast w przypadku dokumentów nie wskazujących takiego okresu, ich akceptacja byłaby wyjątkowym uproszczeniem.

Wyroki sądowe w opisywanej kwestii wynikają z postępowań interpretacyjnych, co może wskazywać, że kontrolujący w praktyce zachowują raczej racjonalne podejście.

Biorąc pod uwagę ostatnie dążenia do promowania przedsiębiorczości i zmniejszania wpływu biurokracji na przedsiębiorców, zmiana przepisów bądź ogólna interpretacja w tym zakresie mogłyby być pomocne - licząc oczywiście, że zostanie wprowadzone rozwiązanie bardziej przyjazne przedsiębiorcom.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: