eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2013 r. podatek akcyzowy na papierosy w górę

W 2013 r. podatek akcyzowy na papierosy w górę

2012-10-08 11:46

W 2013 r. podatek akcyzowy na papierosy w górę

W 2013 r. podatek akcyzowy na papierosy zostanie podniesiony © doomu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od 1 stycznia czekają nas podwyżki podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby tytoniowe. Po tej podwyżce VAT i akcyza będą stanowić w sumie około 85% ceny paczki papierosów. Już dziś Polska zajmuje pod tym względem czwarte miejsce w UE. Wyższy od nas udział podatków w cenie papierosów mają tylko Bułgaria, Węgry i Estonia.
Podwyżkę podatku akcyzowego zakładają zmiany ustawy o podatku akcyzowym zawarte w projekcie ustawy okołobudżetowej, przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Resort uzasadnia ją koniecznością spełnienia wymogów określonych prawem europejskim. Podwyżka akcyzy na papierosy związana jest z koniecznością osiągnięcia w przyszłości unijnego minimum podatkowego na te wyroby. Od 1 stycznia 2014 r. minimalny całkowity podatek akcyzowy na papierosy wynieść ma co najmniej 60% średniej ważonej ceny detalicznej, ale nie może być niższy niż 90 EUR na 1000 sztuk papierosów (dyrektywa Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych). Polska uzyskała okres przejściowy do dnia 31 grudnia 2017 r. na podwyższenie stawek do tego poziomu. Resort finansów zdecydował się na stopniowe podwyżki, by w ten sposób zneutralizować skutki społeczne i gospodarcze jednorazowej, za to znacznej podwyżki w 2017 roku. W 2012 r. podwyżka wynosiła 4% , w 2013 roku akcyza na papierosy wzrośnie po raz kolejny i nie ostatni.

Wzrośnie stawka kwotowa
Stawka akcyzy na papierosy ma charakter mieszany. Z jednej strony ustala się akcyzę przyjmując określony procent od tzw. maksymalnej ceny detalicznej, jednocześnie podatek nalicza się od każdego tysiąca sztuk papierosów stosując stawkę kwotową. Projektowane regulacje zakładają, z jednej strony wzrost stawki kwotowej, a z drugiej obniżenie stawki procentowej. Taki zabieg służy fiskusowi do zapewnienia wyższej stabilności wpływów z akcyzy za papierosy do budżetu. Podwyższając więc stawkę kwotową (od ilości sztuk) i obniżając stawkę procentową (stosowaną do ceny), zmniejsza się oddziaływanie producentów, importerów i nabywców wewnątrzwspólnotowych na wysokość opodatkowania akcyzą poprzez obniżanie poziomu cen detalicznych.

Zdaniem resortu, wyższa stawka kwotowa może mieć korzystny efekt dla konsumentów. Może bowiem sprawić, że producenci zaczną konkurować między sobą jakością wyrobów tytoniowych, a nie ceną.


Zgodnie z projektem od stycznia 2013 roku stawka na papierosy ma wynosić:
- stawka kwotowa – 222,58 zł za każde 1 000 sztuk i
- stawka procentowa w wysokości 25,00 % maksymalnej ceny detalicznej.
Obecnie stawki te wynoszą:
170,97 zł za każde 1000 sztuk i 31,41% maksymalnej ceny detalicznej.

fot. doomu - Fotolia.com

W 2013 r. podatek akcyzowy na papierosy zostanie podniesiony

Po podwyżce VAT i akcyza będą stanowić w sumie około 85% ceny paczki papierosów

Wzrost o 5% akcyzy to o 60 gr. droższa paczka papierosów
Podwyżki te oznaczają, że akcyza na papierosy wzrośnie o 5%. Oznacza, to że paczka papierosów w nowym roku, z nową akcyzą będzie kosztowała 60 groszy więcej. Według wyliczeń resortu finansów, w przypadku proponowanej podwyżki akcyzy ogółem na papierosy, jej udział w średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów, osiągnąłby poziom 66,26%, a to oznacza, że uwzględniając także VAT, łącznie w paczce papierosów będzie około 85% podatków. W paczce za którą trzeba zapłacić 13 zł będzie więc ponad 10 zł podatków. W Polsce chociaż samo obciążenie akcyzą papierosów nie jest jednym z wyższych, to jednak udział podatków w cenie jest na poziomie ok. 84%, co lokuje nas na 4. miejscu w UE pod względem procentowego obciążenia podatkami papierosów (wyższe jest w Bułgarii - ok.86%, na Węgrzech – ok. 85%, i w Estonii – ok. 84%).

fot. mat. prasowe

Udział podatków w cenie papierosów

Obecnie udział podatków w cenie papierosów wynosi w Polsce ok. 84%, co daje nam czwarte miejsce w UE. W przyszłym roku wskutek wzrostu akcyzy będzie on jeszcze wyższy


fot. mat. prasowe

Stawki akcyzy na wyroby tytoniowe

Akcyza w wyrobach tytoniowych dzieli się na kwotową i procentową. W Polsce obecnie występuje tendencja do zwiększania tej pierwszej a zmniejszania drugiej. Daje to bowiem stabilniejsze wpływy do budżetu.


Inne wyroby tytoniowe też z wyższym obciążeniem
Amatorzy innych wyrobów tytoniowych (tytoniu do palenia, cygar i cygaretek) muszą także liczyć się z podwyżkami. Resort finansów uzasadniając swoją propozycję względami społecznymi i zdrowotnymi, zaproponował wyższe stawki akcyzy także na te wyroby.


Proponowane stawki:
- na tytoń do palenia: stawka kwotowa – 153,98 zł/kg i stawka procentowa 25,00 % maksymalnej ceny detalicznej;
- na cygara i cygaretki: 266,90 zł/1 000 sztuk.


Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.