eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ryczałt od przychodu z najmu: opłaty za media

Ryczałt od przychodu z najmu: opłaty za media

2012-10-12 13:26

Ryczałt od przychodu z najmu: opłaty za media

Ryczałt od przychodu z najmu: opłaty za media © silver-john - Fotolia.com

Kwoty otrzymywane przez wynajmującego z tytułu opłat za media, w przypadku gdy ich ciężar spoczywa na najemcy z zasady nie stanowią dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Należy jednak pamiętać, że dzieje się tak w sytuacji, gdy na podstawie zapisu umowy najmu, opłaty te nie zostały ujęte w źródle przychodów, jakim jest czynsz, stanowiąc opłaty dodatkowe.

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT

Analogicznie do innych przychodów, tak i w przypadku najmu, podatnik sam wybiera preferowaną przez siebie formę opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ustalany przez pomożenie wartości uzyskanego przychodu i stawkę 8,5%. Trzeb jednak pamiętać, że ta forma opodatkowania wyłącza możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów.

Najem jako źródło przychodów
Przychodem określa się z zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jednym ze źródeł przychodów jest najem.


Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.


Można zatem przyjąć, iż podstawę generowania przychodów z najmu stanowi umowa zawarta między wynajmującym, a najemcą.

fot. silver-john - Fotolia.com

Ryczałt od przychodu z najmu: opłaty za media

Kwoty otrzymywane przez wynajmującego z tytułu opłat za media, w przypadku gdy ich ciężar spoczywa na najemcy z zasady nie stanowią dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu

Wszystko zależy od umowy
Do przychodów z najmu można nie zaliczać ponoszonych przez najemcę opłat związanych z przedmiotem najmu takich jak np. czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, opłat za media (wodę, energię, gaz), czy za rozmowy telefoniczne. Stanie się tak gdy umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. W sytuacji gdy takich postanowień w umowie nie ma, opłaty te z jednej strony stanowią przychód, z drugiej mogą być rozliczone w kosztach. W związku z tym, że osoby decydujące się na opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosują stawkę bezpośrednio do przychodów nie zmniejszając ich o poniesione koszty, muszą zwrócić szczególną uwagę na postanowienia umowy.

Stanowisko to zostało potwierdzone w indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w dniu 22 sierpnie 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. akt IPTPB1/415-310/12-4/AG), zgodnie z treścią której „przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym są otrzymywane kwoty czynszu (odstępnego). Natomiast otrzymane przez wynajmującego od najemcy należności z tytułu opłat za media, wodę, energię elektryczną, gaz – skoro do ich ponoszenia zobowiązany jest najemca – nie stanowią przychodu ze źródła jakim jest najem i tym samym nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.”


Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: