eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Prywatny samochód służbowy: stary podatek na nowo

Prywatny samochód służbowy: stary podatek na nowo

2012-10-15 23:43

Prywatny samochód służbowy: stary podatek na nowo

Podatek od samochodów służbowych © arsdigital - Fotolia.com

Ministerstwo Gospodarki proponuje zmienić sposób naliczania podatku za jazdę samochodem firmowym w celach prywatnych. W miejsce dotychczasowego, skomplikowanego zarówno dla pracownika i pracodawcy sposobu, miałoby zostać wprowadzone rozliczanie ryczałtowe.

Przeczytaj także: Samochód służbowy dla pracownika: opodatkowanie VAT

Obecnie kwestia używania firmowych samochodów do celów prywatnych jest regulowana na podstawie ogólnych zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W oparciu o tę ustawę urzędy skarbowe przyjmują, że podstawa opodatkowania powinna wynosić tyle, co wynajęcie takiego samego pojazdu w wypożyczalni samochodów. Zdaniem ministerstwa gospodarki, rozwiązanie takie jest niekorzystne zarówno dla pracowników jak i pracodawców, a poprzez swoje skomplikowanie podatek jest trudny w poborze, więc w efekcie nie przynosi pożytku także budżetowi państwa.

fot. arsdigital - Fotolia.com

Podatek od samochodów służbowych

Ministerstwo Gospodarki proponuje by za użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatych płacony był ryczałtowy niski podatek.


Resort gospodarki zaproponował więc nowy, prostszy sposób rozliczenia istniejącego już podatku - chce mianowicie wprowadzić ryczałt w określonej, stałej, ale przede wszystkim niskiej kwocie (około 50 złotych miesięcznie). Nie byłby to więc nowy podatek, ale bardzo uproszczony sposób opłacania daniny już istniejącej.

Ministerstwo Gospodarki chce ustalenia niskiej opłaty za użytkowanie firmowego samochodu do celów prywatnych oraz wskazania już na etapie założeń mechanizmu prowadzącego do jej ustalania. Z kolei Ministerstwo Finansów uważa, że deklarowanie mechanizmów ustalania ryczałtu na etapie założeń jest przedwczesne.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: