eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową

Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową

2012-10-16 13:22

Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową

Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową © olly - Fotolia.com

Przepisy odnoszące się do straty podatkowej pozwalają na optymalizację rozliczeń- ich obecny kształt pozostawia podatnikowi pewien zakres swobody decyzyjnej odnoszący się do możliwości wyboru w jakim momencie rozliczyć stratę i w jakiej wysokości. Aby rozliczyć stratę konieczne jest jednak wykazanie dochodu, co może być dokonane m.in. poprzez zmniejszenie kosztów w danym roku. Taki efekt pozwoli uzyskać właściwa polityka amortyzacyjna u przedsiębiorcy.
Stopniowe odliczanie straty
Zasadą jest, iż podatnik może obniżyć dochód podatkowy o wysokość straty z jednego roku podatkowego w najbliższych, kolejno po sobie następujących, 5 latach podatkowych. Może on dokonać wyboru okresu rozliczenia straty podatkowej, z tym że wysokość obniżenia dochodu nie powinna przekroczyć w którymkolwiek z tych lat 50% kwoty poniesionej straty. Odliczanie straty możliwe jest już w momencie obliczania zaliczek na podatek wpłacanych w ciągu roku podatkowego- ich wysokość jest wtedy relatywnie mniejsza.

Ukształtowanie przepisu w taki sposób miało na celu dostosowanie mechanizmu rozliczania strat do aktualnych możliwości płatniczych podatnika. Z różnych względów może on bowiem nie móc lub nie chcieć rozliczać starty w ciągu dwóch pierwszych lat, lecz rozłożyć ją na dłuższy okres. Datą graniczną jest 5 lat, po upływie których rozliczenie straty nie jest dłużej możliwe. Jeżeli podatnik nie dokona takiego rozliczenia w ciągu 5 lat, nierozliczona część straty przepada. W praktyce więc podatnik ma możliwość rozłożenia straty do rozliczenia na okres od 2 do 5 lat.

Warunek niezbędny
Podstawowym warunkiem odliczenia straty jest osiągnięcie dochodu do opodatkowania, od którego będzie można stratę odliczyć. W takim kontekście należy zauważyć, iż w aspekcie podatku dochodowego, podstawowym dążeniem przedsiębiorcy jest zwiększanie swoich kosztów i zmniejszanie dochodu czyli w konsekwencji kwoty podatku do zapłaty. Takie postępowanie może być jednak niezasadne jeśli przez kilka kolejnych lat przedsiębiorca nie generuje dochodu do opodatkowania, wykazując tylko stratę ( lub dochód ten jest na bardzo niewielkim poziomie). W takich przypadkach istnieje bowiem ryzyko, iż podatnik nie będzie mógł rozliczyć straty co spowoduje u niego de facto zwiększenie obciążeń podatkowych.

Zarządzanie stratą w aspekcie optymalizacyjnym polega na takim kształtowaniu wysokości przychodów i kosztów podatnika, aby miał on możliwość rozliczenia straty. W praktyce będą to działania, których ostatecznym rezultatem będzie wykazanie dochodu, od którego można odliczyć stratę. Osiągnięcie takiego efektu możliwe jest bądź przez minimalizację kosztów (przesunięcie kosztów na następne lata) bądź przez maksymalizację przychodów (wykazywanie przychodów w konkretnym roku).

fot. olly - Fotolia.com

Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową

Klasycznym instrumentem służącym do ratowania straty podatkowej jest obniżenie stawek amortyzacyjnych, co pozwala na wygenerowanie niższych kosztów bez wpływu na wielkość produkcji


Najpierw obniżenie…
Klasycznym instrumentem służącym do ratowania straty podatkowej jest obniżenie stawek amortyzacyjnych, co pozwala na wygenerowanie niższych kosztów bez wpływu na wielkość produkcji. Możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych została wskazana wprost w ustawach dochodowych (art. 16i ust. 5 updop oraz art. 22i ust. 5 updof). Podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.