eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dokształcanie pracownika w podatku dochodowym

Dokształcanie pracownika w podatku dochodowym

2012-10-26 12:43

Dokształcanie pracownika w podatku dochodowym

Szkolenie © goodluz - Fotolia.com

Niektórzy pracodawcy mogą ułatwić swoim pracownikom, a czasem też współpracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Świadczenia te, co do zasady, stanowią przychód dla otrzymujących je osób, ale po spełnieniu wymaganych przepisami warunków mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku.

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji: kiedy większe uprawnienia?

Przedmiotowym zwolnieniem od podatku objęto wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Wspomniane wyżej „odrębne przepisy” to przede wszystkim przepisy Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. A zatem, zgodnie z art. 1031 kp, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

fot. goodluz - Fotolia.com

Szkolenie

Nie trzeba zawierać umowy, jeśli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.


Umowa z pracownikiem

Jak wynika z art. 1034 kp, pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Zawierając umowę, trzeba pamiętać, że:
  • należy zawrzeć ją na piśmie,
  • nie może ona zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy dotyczące dokształcania.
Uwaga
Nie trzeba zawierać umowy, jeśli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Wynika z tego więc, że nie zawsze pracodawca będzie musiał zawierać z pracownikiem umowę regulującą zasady jego dokształcania. W praktyce może pojawić się problem, jak w takiej sytuacji należy określać formę wyrażenia zgody przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji przez jego pracownika. Trzeba wówczas pamiętać, że wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (art. 60 kc w zw. z art. 300 kp). Osoba taka wyraża w ten sposób swoje oświadczenie woli. W odniesieniu do podnoszenia kwalifikacji przez pracownika będzie można uznać, że pracodawca wyraził zgodę na takie dokształcanie poprzez np. udzielenie urlopu szkoleniowego, pokrycie opłat za przejazd, podręczniki itd. Będzie to wówczas odczytane jako faktyczne wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

Podstawa prawna:
  • Art. 21 ust. 1 pkt 90 updof
  • Art. 1034 Kodeksu pracy.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: