eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Stawki ryczałtu na sprzedaż piasku i usługi transportowe

Stawki ryczałtu na sprzedaż piasku i usługi transportowe

2012-10-17 13:07

Stawki ryczałtu na sprzedaż piasku i usługi transportowe

Jakie stawki ryczałtu na sprzedaż piasku? © Thomas Becker - Fotolia.com

Usługę polegającą na sprzedaży wydobytego piasku i żwiru wraz z transportem należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 5,5%, zaś sprzedaż piasku nabytego od innego kontrahenta stawką ryczałtu w wysokości 3%. Z kolei sprzedaż piasku nabytego od innego kontrahenta wraz z usługą transportową podatnika należy opodatkować odpowiednio stawkami 3% i 5,5%. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 03.10.2012 r. nr IPTPB1/415-361/12-4/MD.

Przeczytaj także: Stawka ryczałtu na usługi transportowe traktorem

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wydobywania żwiru i piasku, gliny i kaolinu. Posiada koncesję na działalność wydobycia kopalin. Przedmiotem sprzedaży jest dostawa wydobytego materiału wraz z usługą transportową samochodami o ładowności powyżej 2 ton. W wystawianych przez nią fakturach widnieje treść (przykładowo): I. 1 Pospółka/piasek, 2. Transport, II. Usługa transportowa, III. Usługa transportowa wraz z materiałem. Poza tym Wnioskodawczyni dokonuje zakupu piasku od innego kontrahenta i odsprzedaje go - na fakturach pisze wtedy: dostawa piasku lub: dostawa piasku wraz z transportem. Zadała pytanie, jakimi stawkami ryczałtu ewidencjonowanego winna opodatkować sprzedaż zakupionego piasku oraz świadczonych usług transportowych (samochodami o ładowności powyżej 2 ton)? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

fot. Thomas Becker - Fotolia.com

Jakie stawki ryczałtu na sprzedaż piasku?

Usługę polegającą na sprzedaży wydobytego piasku i żwiru wraz z transportem należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 5,5%


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Natomiast stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% z działalności usługowej w zakresie handlu.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4 precyzuje, co należy rozumieć przez działalność usługową w zakresie handlu i działalność wytwórczą.

Działalnością usługową w zakresie handlu jest - jak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy, sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Natomiast działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. (…)

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów prawa, działalność polegająca na wydobywaniu przez Wnioskodawczynię piasku i żwiru jest w istocie działalnością wytwórczą, z której przychody podlegają opodatkowaniu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zatem, całość usługi sprzedaży wydobytego przez Wnioskodawczynię piasku i żwiru wraz z transportem należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 5,5%.

Natomiast przychody uzyskane ze sprzedaży piasku nabytego uprzednio od innego kontrahenta (bez usługi transportowej), opodatkować należy jako towar handlowy, stawką w wysokości 3%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy.

W przypadku zaś sprzedaży piasku nabytego uprzednio od innego kontrahenta wraz z usługą transportową, świadczoną przez Wnioskodawczynię, należy opodatkować następująco:
• przychód uzyskany ze sprzedaży piasku (towaru) - według stawki 3% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy),
• przychód uzyskany z tytułu usługi transportowej - według stawki 5,5% (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy).(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: