eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż rzeczy przez Internet = podatek VAT?

Sprzedaż rzeczy przez Internet = podatek VAT?

2012-10-19 13:42

Sprzedaż rzeczy przez Internet = podatek VAT?

Handel w Internecie © vladstar - Fotolia.com

Osoba fizyczna dokonująca sprzedaży towarów na aukcjach internetowych musi zwrócić uwagę, aby te czynności nie stanowiły znamion prowadzenia działalności w sposób ciągły, zorganizowany i systematyczny. Ilość i częstotliwość organizowanych aukcji może świadczyć o tym, iż sprzedaż ta wykonywana była w celu zarobkowym, co oznacza, że podlegała opodatkowaniu VAT.

Przeczytaj także: Slim VAT 3 a sprzedaż mieszana - korzystne zmiany dla podatników

Działalność gospodarcza
Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Określa to art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ponadto działalność gospodarcza obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Osoby dokonujące transakcji przez internet niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, że czynności przez nie wykonywane mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Organy podatkowe coraz częściej sprawdzają transakcje przeprowadzane przez portale aukcyjne. Weryfikacji są poddawane częstotliwość i ciągłość dokonywanych transakcji sprzedaży na aukcjach internetowych. Organy podatkowe z prośbą o dostarczenie danych na temat transakcji zwracają się do właścicieli portali. Różnorodność sprzedawanych towarów, ilość dokonywanych systematycznie transakcji, a także wielkość wpływów należności z tytułu sprzedaży może świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, co jest podstawą uznania takiej osoby za podatnika VAT.

Osoba sprzedająca towary za pośrednictwem internetu może stać się podatnikiem VAT, jeżeli wykonywane przez nią czynności mają cechy działalności gospodarczej.

fot. vladstar - Fotolia.com

Handel w Internecie

Osoba sprzedająca towary za pośrednictwem Internetu może stać się podatnikiem VAT, jeżeli wykonywane przez nią czynności mają cechy działalności gospodarczej.


Kontrolowane osoby fizyczne najczęściej bronią się tłumacząc, że sprzedawane przez nie przedmioty stanowią majątek osobisty, bowiem pochodzą np. z kolekcji rodzinnych, zostały oddziedziczone czy są nietrafionymi prezentami. O tym, że takie argumenty nie przekonują organów podatkowych wskazuje orzecznictwo sądów administracyjnych.

WSA w Olsztynie w prawomocnym wyroku z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Ol 275/11, stwierdził, że przez działalność handlową należy rozumieć dokonywanie w sposób zorganizowany zakupu towarów w celu ich odsprzedaży w sposób wskazujący na zamiar kontynuacji tej działalności. Działalnością handlową nie jest natomiast sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży, lecz spożytkowania w celach osobistych. Przy czym w sytuacji gdy osoba sprzedająca przedmioty swoim zachowaniem wykaże, że realizując tę sprzedaż działa w charakterze handlowca i chce oprócz tej transakcji kontynuować tę działalność, to sprzedaż taka będzie opodatkowana VAT.

Kiedy zwolnienie podmiotowe?
Osoba podejmująca się handlu przez internet nie od razu musi być podatnikiem VAT. Może bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim (i bieżącym) roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Przy czym, gdy osoba taka działalność rozpoczyna w trakcie roku, kwotę tę oblicza proporcjonalnie do okresu jej prowadzenia.

Sprzedaż na potrzeby ustawy o VAT zdefiniowana została w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT i obejmuje: odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Tak więc do limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia nie wlicza się importu towarów i usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ponadto na podstawie art. 113 ust. 2 ustawy o VAT do limitu tego nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Osoby zamierzające skorzystać ze zwolnienia podmiotowego muszą mieć jednak na uwadze, że z prawa tego nie mogą korzystać podmioty dokonujące sprzedaży wyrobów wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, w tym m.in. podatnicy sprzedający wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali.

Sprzedając towary używane przez internet warto również zwrócić uwagę na art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Jak wynika z tego przepisu, zwolniono z VAT dostawę towarów używanych pod warunkiem, że dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy ich nabyciu. Przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Zatem zwolniono z VAT dostawę towarów, które łącznie spełniają następujące warunki:
  • przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT,
  • okres ich używania przez dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


„(…) Sąd podzielił pogląd organu, że zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazywał, iż Sa S nabywała towary z zamiarem ich odsprzedaży i nie dokonywała wyprzedaży kolekcji. Strona działała jako handlowiec i stała się podatnikiem podatku od towarów i usług (…) Zebrany materiał dowodowy potwierdził, że skarżąca prowadziła działalność gospodarczą, która cechowała się takimi cechami jak ciągłość i zorganizowanie. Sprzedaż towarów na portalu (…) była prowadzona w sposób profesjonalny, zorganizowany, co jednoznacznie potwierdzają np. założone w tym celu rachunki bankowe, ciągła i stała oferta sprzedaży. Ilość i rodzaj sprzedanych towarów świadczyło, że skarżąca dokonywała na bieżąco zakupu towarów do dalszej odprzedaży. (…)"

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 290/11


Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: