eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?

Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?

2012-10-29 12:42

Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?

Samochód osobowy © Maksim Toome - Fotolia.com

Od 1 stycznia 2013 r. ma zacząć obowiązywać większość proponowanych zmian do ustawy o VAT. Część z nich ma dotyczyć zasad rozliczania VAT przy nabyciu, używaniu oraz sprzedaży samochodów wykorzystywanych przez podatników VAT w działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Pełne odliczenie VAT przy wynajmie samochodu

Odliczanie VAT od zakupu samochodów
Obecnie zasady rozliczania podatku VAT przy nabyciu, leasingu samochodów używanych do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT określono w ustawie o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2010 r. nr 247, poz. 1652 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami, zasadniczo od zakupu (najmu, leasingu itp.) samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przysługuje ograniczone prawo do odliczenia VAT, w wysokości 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł. Od zakupu paliwa do tych samochodów prawo do odliczenia VAT w ogóle nie przysługuje.

Z przepisów tej ustawy wynika, iż zasady te miały obowiązywać tylko do 31 grudnia 2012 r. Od 1 stycznia 2013 r. miały wejść w życie regulacje zawarte w nowym art. 86a ustawy o VAT. W przepisie tym wskazano zasady odliczania VAT przy nabywaniu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. Uwzględnia on stan prawny, obowiązujący w tym zakresie przed przystąpieniem Polski do UE, jak również uregulowania zmniejszające ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego, które zostały wprowadzone od 1 maja 2004 r. Zachowano w nim ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia 60% kwoty VAT określonej na fakturze, nie więcej niż 6.000 zł, w odniesieniu do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Ograniczenie to nie miało mieć jednak zastosowania w odniesieniu do pojazdów i sytuacji wskazanych w ust. 2 nowego art. 86a, czyli m.in. pojazdów samochodowych, w których ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

fot. Maksim Toome - Fotolia.com

Samochód osobowy

Nie będzie obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego samochodu na fakturach dokumentujących nabycie paliw.


Jak wskazano w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanej z realizacją ustawy budżetowej, proponuje się przedłużenie do końca 2013 r. obecnie obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Ministerstwo tłumaczy przedłużenie obowiązywania tych przepisów sytuacją ekonomiczną kraju. Jednocześnie zostanie utrzymane prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdów, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym.

Nadal w 2013 r. mają być utrzymane obecnie obowiązujące ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu paliwa silnikowego, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych.

W 2013 r. ma także obowiązywać przepis dotyczący braku konieczności stosowania art. 8 ust. 2 ustawy o VAT przy wykorzystywaniu do celów innych niż związanych z działalnością gospodarczą samochodów (pojazdów) objętych ograniczonym prawem do odliczenia podatku. Oznacza to, że nadal nie będzie trzeba wykazywać VAT należnego od wykorzystywania ww. samochodów (pojazdów) np. do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników.

Numer rejestracyjny samochodu na fakturze
Elementy, jakie powinna zawierać faktura, obecnie wskazują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. z 2011 r. nr 68, poz. 360). Faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu (§ 5 ust. 5 rozporządzenia).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • maralbhp / 2013-03-22 10:52:41

    Zatem jeżeli w roku 2013 zdecyduję się na zakup używanego auta, które zostało zakupione w salonie w 2010 roku i posiada pełne prawo odliczenia VAT oraz kosztów eksploatacji to jako kolejny nabywca auta nie mam już prawa do odliczenia VAT-u i kosztów użytkowania? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: