eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Opodatkowanie dywidendy podatkiem dochodowym

Opodatkowanie dywidendy podatkiem dochodowym

2012-10-30 13:59

Przeczytaj także: Dywidenda rzeczowa w podatku dochodowym i VAT


Łączna kwota obu tych odliczeń nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu. Zatem zastosowano tu metodę zaliczenia proporcjonalnego. Określając wielkość odliczenia, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Zwolnione są natomiast od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez polskich rezydentów z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Polski, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
  • wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  • uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • ww. spółka polska posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 (w przypadku spółki wypłacającej ze Szwajcarii - nie mniej niż 25%), nieprzerwanie przez okres 2 lat;
  • ww. spółka polska nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zwolnienie dotyczy też spółek podlegających w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć również tej części podatku zapłaconego w obcym państwie, jaka proporcjonalnie przypada na dochód z tego źródła przypisany do zagranicznego zakładu. Zwolnienie to stosuje się też odpowiednio również do podmiotów wymienionych w powyższej tabeli.

Powyższe korzystne odliczenie oraz zwolnienie ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres wskazanych 2 lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w określonej wysokości (75% albo 10%) upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W razie niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wymaganej wysokości nieprzerwanie przez okres 2 lat spółka, która dokonała odliczenia lub skorzystała ze zwolnienia, jest obowiązana do złożenia korekty zeznania (CIT-8) za lata podatkowe, w których dokonała odliczenia lub korzystała ze zwolnienia.

Powyższe korzystne odliczenie i zwolnienie stosuje się tylko:
  1. jeżeli wymagane posiadanie udziałów (akcji) wynika z tytułu własności;
  2. w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:
    a) własności,
    b) innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Powyższych odliczeń ani zwolnień nie stosuje się zaś, jeśli wypłata dywidendy lub innych należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych została dokonana w wyniku likwidacji spółki dokonującej wypłaty.

Warto zauważyć, że od 1 stycznia 2011 r. zostały zrównane prawa podatników mających siedzibę na terytorium UE lub EOG z podatnikami polskimi w odniesieniu do odliczenia, o którym mowa w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o CIT (zmieniony art. 20 ust. 2a i 2b ustawy o CIT). Wcześniej jedynie polskie spółki miały prawo do tzw. odliczenia pośredniego, tj. odliczenia od podatku również kwoty podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, po spełnieniu warunków określonych w art. 20 ust. 2 ustawy o CIT, oraz do odliczenia bezpośredniego, tzn. odliczenia podatku zapłaconego w innym państwie do wysokości limitu określonego w art. 20 ust. 1 ustawy o CIT. Po zmianach prawo do odliczenia mają również rezydenci innych niż Polska państw członkowskich UE i EOG, prowadzący w Polsce zagraniczny zakład i przypisujący do tego zakładu dochody z dywidend uzyskanych od podmiotów mających siedzibę w państwie niebędącym państwem członkowskim UE, innym państwem należącym do EOG albo Konfederacją Szwajcarską.

Poza tym od 1 stycznia 2011 r. spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z należności licencyjnych lub odsetek może korzystać ze zwolnień przewidzianych w polskich przepisach, pod warunkiem że nie jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (art. 20 ust. 3 pkt 4, art. 21 ust. 3 pkt 3 lit. c oraz art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT).

Na koniec warto wspomnieć, że opodatkowane są także dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) i udziałów w spółkach z o.o.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: