eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Jaka forma opodatkowania w 2013 roku?

Jaka forma opodatkowania w 2013 roku?

2012-11-27 13:21

Przeczytaj także: Karta podatkowa dla firm w 2013 r.


Podatnicy wybierający tę formę opodatkowania nie zostali przy tym (w odróżnieniu od kartowiczów) z obowiązku złożenia rozliczenia rocznego (formularz PIT-28 z załącznikami). Mają na to czas do końca stycznia następnego roku podatkowego i w tym terminie muszą także zapłacić należny podatek wynikający z tego rozliczenia. Składając rocznego PIT-a ryczałtowiec ma przy tym prawo do niektórych ulg i odliczeń (składki ZUS, na ubezpieczenie zdrowotne czy ulga rehabilitacyjna). Niestety odebrano im możliwość złożenia zeznania rocznego wspólnie z małżonkiem.

Aby wybrać ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania na 2013 rok, należy o tym fakcie zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 21 stycznia 2013 r. W odróżnieniu od karty podatkowej ustawodawca nie przewidział tutaj ustawowego wzoru formularza.

Szerzej na temat ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można poczytać w artykule Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla firm.

Skala podatkowa i podatek liniowy
Zasady ogólne wg skali podatkowej oraz podatek liniowy to dwie kolejne formy opodatkowania, z których może skorzystać przedsiębiorca, a które są do siebie bardzo zbliżone. W odróżnieniu od form uproszczonych, tutaj podatek jest liczony od uzyskanego z firmy dochodu, a więc przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania.

Podatnicy, którzy zdecydowali się na jedną z tych dwóch form opodatkowania, w trakcie roku są obowiązani ustalać miesięczne lub kwartalne zaliczki na podatek dochodowy od faktycznie uzyskanego dochodu i wpłacać je na konto właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20-tego dnia miesiąca następującego po okresie (miesiąc lub kwartał), którego dotyczą. Mogą oni przy tym skorzystać z tzw. zaliczek uproszczonych (tj. ustalanych na podstawie dochodów uzyskanych w latach ubiegłych, gdzie dochód w faktycznie uzyskanej wysokości ustala się dopiero w zeznaniu rocznym).

Przedsiębiorcy, którzy wybrali te formy opodatkowania na 2013 r. przyjęli na siebie także najszersze obowiązki ewidencyjne. Otóż są oni obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub też ksiąg rachunkowych (w 2013 r. obowiązek prowadzenia tych ostatnich będzie ciążył na przedsiębiorcach, których uzyskany w 2012 r. przychód przekroczy próg 4 936 560 zł), na podstawie których to ustalają dochód z działalności gospodarczej, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia, czy kart przychodów pracowników).

Muszą oni także poruszać się znacznie sprawniej w prawie podatkowym, jako że poza prawidłowym określeniem przychodów, winni także prawidłowo odnosić w ciężar kosztów uzyskania przychodu ponoszone wydatki (a przypomnijmy, że z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie każdy faktycznie poniesiony wydatek jest kosztem podatkowym jak też różny jest moment odnoszenia wydatków w koszty).

Zaletą tych form opodatkowania jest niewątpliwie fakt opodatkowania faktycznego dochodu uzyskanego na prowadzonej działalności gospodarczej (jako że przedsiębiorca w rachunku podatkowym uwzględnia zarówno przychody jak i koszty ich poniesienia). Niestety stawki podatku są tutaj znaczne. W przypadku zasad ogólnych wg skali podatkowej podatek ten plasuje się w wysokości 18%, a gdy dochód przekroczy próg 85 528 zł, stawka ta wzrasta do 32%. Co się tyczy podatku liniowego, jego jednolita stawka została ustanowiona na poziomie 19%.

Nie analizując ulg i odliczeń dla przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie dochodu, skala podatkowa jest opłacalna, o ile roczny dochód nie przekroczy ok. 96 000 zł. Powyżej tego pułapu warto opodatkować dochody podatkiem liniowym

Niemniej to, co odróżnia te dwie formy opodatkowania (poza stawkami podatku), to właśnie odliczenia, ulgi i preferencje podatkowe. Otóż przy skali podatkowej podatnik może rozliczać się m.in. wspólnie z małżonkiem czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (do czego nie mają prawa liniowcy). Dzięki temu wskazany wyżej limit dochodu opłacalności skali podatkowej się podwaja. Dodatkowo zasady ogólne pozwalają skorzystać także w przewidzianych w ustawie ulg w postaci np. ulgi rehabilitacyjnej czy na dzieci (do których to także nie mają prawa liniowcy), dzięki którym zobowiązanie podatkowe może zmaleć o kilka tysięcy złotych.

Z opodatkowania podatkiem liniowym czy skalą podatkową może skorzystać każdy przedsiębiorca bez względu na to, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi (co było z kolei bardzo istotne przy ryczałcie czy karcie podatkowej). Do podatku liniowego nie mają jedynie prawa ci przedsiębiorcy, którzy wykonują w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz swojego obecnego lub byłego pracodawcy (w danym roku podatkowym lub roku poprzednim), przy czym zakres takich usług pokrywa się z czynnościami wykonywanymi na rzecz tych pracodawców w ramach umowy o pracę.

Po zakończeniu danego roku podatkowego przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową bądź podatkiem liniowym składają do 30 kwietnia następnego roku rozliczenie roczne.

O zamiarze skorzystania z opodatkowania jedną z tych dwóch form także należy zawiadomić właściwy urząd skarbowy w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego (w przypadku roku 2013 jest to 21 stycznia, jako że 20 stycznia przypada w niedzielę).

Co ważne, nie zawiadamia się urzędu skarbowego o wybranej formie opodatkowania, jeżeli ta pozostaje bez zmian w stosunku do roku ubiegłego. W trakcie roku jednakże wyboru formy opodatkowania nie można zmienić, chyba że podatnik utraci do niej prawo.

Przydatne linki:
Kalkulator formy opodatkowania
Podatkowa księga przychodów i rozchodów
Miesięczne i kwartalne rozliczenia podatków
Oświadczenia i wnioski do urzędu skarbowego

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: