eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ubezpieczenie OC pracowników i zarządu = przychód?

Ubezpieczenie OC pracowników i zarządu = przychód?

2012-11-28 13:32

Ubezpieczenie OC pracowników i zarządu = przychód?

PIT © anna - Fotolia.com

Spółka zawarła umowy OC w celu zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków finansowych dla spółki mogących wynikać z błędnych decyzji podejmowanych przez osoby zarządzające (członków zarządu i pracowników). Zwróciła się z zapytaniem do organu podatkowego, czy opłacona ryczałtowo składka ubezpieczeniowa dla członków zarządu i dla pracowników stanowi u tych osób przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC zarządu jako przychody podatkowe?

Zdaniem spółki, nie stanowi przychodu, gdyż m.in. polisa nie wskazuje imiennie osób objętych ubezpieczeniem.

Innego zdania był Dyrektor Izby Skarbowej, który stwierdził, że zarówno u członków organów spółki, jak i u pracowników powstaje przychód, gdyż osiągną oni korzyść finansową, ponieważ nie są zobowiązani do zapłaty składki na własne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 4 października 2012 r., nr DD3/033/59/ILG/12/PK-960 zmienił jednak z urzędu ww. interpretację. Wprawdzie zgodził się, że przychód powstaje u członków organów spółki, jednak odmienne zdanie wyraził co do pracowników. Otóż stwierdził m.in., iż:

"(…) Należy zgodzić się ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, iż ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone Wnioskodawcy stanowi dla członka władz ochronę przed ewentualnymi roszczeniami finansowymi ze strony Wnioskodawcy. Obojętna podatkowo jest wyłącznie sytuacja, w której członek organów statutowych sam ponosi koszty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli natomiast Wnioskodawca jest stroną umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, w której ubezpieczonymi są członkowie władz Wnioskodawcy, to opłacana przez Wnioskodawcę składka stanowić będzie w dacie zapłaty przychód dla tych osób z tytułu wykonywanej funkcji w rozumieniu art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże w przypadku pracowników, dla ustalenia przychodu z tytułu opłaconej składki związanej z zawartą umową ubezpieczenia, decydujące znaczenie ma kto jest uprawniony do odszkodowania z polisy. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zawierając umowę ubezpieczenia zabezpiecza się przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami finansowymi mającymi wynikać z zaniechania lub błędnych decyzji podejmowanych przez pracowników pełniących funkcje zarządcze lub nadzorcze. Zatem uprawnionym do odszkodowania jest Wnioskodawca, a nie pracownik, stąd w tym przypadku nie może być mowy o przychodzie pracownika wynikającym z opłaconej przez Wnioskodawcę składki od odpowiedzialności cywilnej.

fot. anna - Fotolia.com

PIT

Czy opłacona ryczałtowo składka ubezpieczeniowa dla członków zarządu i dla pracowników stanowi u tych osób przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Ponadto przepisy Kodeksu pracy nie nakładają na pracownika obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wobec pracodawcy. W stosunkach prawnych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą nie mają zastosowania przepisy Kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy pracownik wyrządzi pracodawcy szkodę wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. W tym przypadku zastosowanie mają właśnie przepisy Kodeksu pracy. Zatem Wnioskodawca doznając szkody od pracownika może dochodzić jej naprawienia na podstawie przepisów Kodeksu pracy zawartych w Dziale piątym - Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozdziale I - Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy.

W związku z powyższym należało z urzędu zmienić interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 maja 2010 r., nr ILPB1/415-207/10-2/AMN. (…)"


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: