eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zaliczka na podatek dochodowy 2013 od firmy

Zaliczka na podatek dochodowy 2013 od firmy

2012-12-04 11:35

Zaliczka na podatek dochodowy 2013 od firmy

Zaliczka na podatek dochodowy 2013 © Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Zasady ustalania zaliczek na podatek dochodowy w roku 2013 będą takie same jak obecnie. Co za tym idzie przedsiębiorcy mają do wyboru, czy opłacać je za okresy miesięczne bądź kwartalne. Mogą także skorzystać z zaliczek uproszczonych. Jednakże ten ostatni przywilej zarezerwowany jest wyłącznie dla firm istniejących w latach ubiegłych, które wykazały dochód podlegający opodatkowaniu.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do wpłacania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z prowadzonej firmy, a po jego zakończeniu do ich rozliczenia w zeznaniu rocznym. Zasadą jest, że zaliczki takie wpłaca się za okresy miesięczne w terminie do 20-tego dnia miesiąca następującego po tym, którego zaliczka dotyczy.

Podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest dochód po odliczeniach (np. składki ZUS, straty z lat ubiegłych). Dochodem jest natomiast uzyskany przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Obowiązek wpłacenia zaliczki powstaje poczynając od tego miesiąca, w którym uzyskany dochód przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Przypomnijmy w tym miejscu, że podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, wykorzystują tutaj tzw. kwotę wolną od podatku (tj. 3 089 zł) i dopiero gdy uzyskany dochód ją przekroczy (po dokonaniu odliczeń) powstaje obowiązek zapłacenia podatku. Liniowcy z kolei płacą podatek od każdej zarobionej złotówki (nie ma tutaj kwoty wolnej od podatku). Oczywiście obliczoną zaliczkę na podatek przedsiębiorcy mają prawo pomniejszyć o zapłacone w danym roku podatkowym składki na własne ubezpieczenie zdrowotne lub osób z nimi współpracujących (z tym że wartość odliczenia nie może tutaj przekroczyć 7,75% podstawy naliczenia tych składek).

Zaliczkę na podatek liczy się zgodnie z zasadami dla wybranej formy opodatkowania. Tym samym podatnicy korzystający ze skali podatkowej muszą pamiętać, że zaliczkę taką w pierwszej kolejności obliczają wg stawki podatku 18%, zaś gdy podstawa opodatkowania sięgnie progu 85 528 zł, nadwyżkę ponad ten limit muszą opodatkować stawką 32%. Liniowcy z kolei od całego dochodu zapłacą podatek w wysokości 19%.

Po ustaleniu zaliczki za pierwszy miesiąc, te za dalsze miesiące ustala się natomiast w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą (w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym) mogą w 2013 r. przy tym wybrać opłacanie takich zaliczek za okresy kwartalne. W tym celu muszą jednak złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie na piśmie w terminie do 20 lutego 2013 r. (a jeżeli firma zostanie założona w trakcie roku – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu). Tak złożone oświadczenie jest ważne również w latach następnych, chyba że przedsiębiorca zawiadomi fiskusa o rezygnacji z tej formy wpłacania zaliczek. Tym samym jeżeli podatnik w 2012 r. płacił kwartalne zaliczki na podatek dochodowy i chce rozliczać się w ten sam sposób także w roku 2013, nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wcześniej złożone oświadczenie nadal będzie ważne, o ile oczywiście przedsiębiorca w takim przypadku będzie spełniał definicję małego podatnika.

fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Zaliczka na podatek dochodowy 2013

Zasady ustalania zaliczek na podatek dochodowy w roku 2013 będą takie same jak obecnie. Co za tym idzie przedsiębiorcy mają do wyboru, czy opłacać je za okresy miesięczne bądź kwartalne.


Jak już podkreślono wyżej, zaliczki miesięczne należy wpłacać w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że taki dzień przypada w dzień wolny od pracy, wtedy to termin wpłaty przesuwa się na najbliższy dzień roboczy). Zaliczki kwartalne należy natomiast wpłacać w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.

Nieco inaczej jest w przypadku zaliczki za grudzień bądź IV kwartał danego roku podatkowego. Otóż co do zasady te wpłaca się w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Jeżeli jednak w tym czasie podatnik złoży zeznanie roczne i dokona zapłaty podatku z niego wynikającego, zaliczki za grudzień/IV kwartał już nie wpłaca.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.