eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zaliczka na podatek dochodowy 2013 od firmy

Zaliczka na podatek dochodowy 2013 od firmy

2012-12-04 11:35

Przeczytaj także: Zaliczka na podatek w styczniu lub zeznanie roczne


Zaliczki uproszczone
Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w latach ubiegłych mogą przy tym skorzystać z jeszcze jednego sposobu wpłacania zaliczek, tzw. zaliczek uproszczonych. Przy tym typie rozliczeń nie jest istotny uzyskiwany w trakcie roku dochód, a dochód uzyskany w latach poprzednich.

Otóż podstawę obliczenia zaliczek w formie uproszczonej stanowi dochód z firmy wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, jeżeli w pierwszym ze wskazanych zeznań podatnik nie wykazał dochodu z tego źródła albo wykazał dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej. Jeżeli sytuacja taka powtórzyła się także w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (czyli brak dostatecznie wysokiego dochodu), przedsiębiorca nie może wybrać tej formy wpłacania zaliczek.

Jak nietrudno policzyć, zaliczka na podatek dochodowy za rok 2013 przy wybraniu zaliczek uproszczonych, będzie ustalana na podstawie dochodu uzyskanego w roku 2011 (za ten rok podatkowy przedsiębiorcy składali bowiem zeznanie w roku 2012), albo też w roku 2010, jeżeli w zeznaniu za rok 2011 podatnik nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub też dochód taki nie przekroczył kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku.

Na podstawie tak ustalonego dochodu jest liczony podatek dochodowy wg skali podatkowej obowiązującej w roku podatkowym, w którym podatnik zamierza skorzystać z zaliczek uproszczonych (czyli tutaj w roku 2013, która zresztą jest identyczna jak w latach wcześniejszych) bądź wg stawki liniowej (w zależności od wybranej formy opodatkowania). Miesięczną zaliczkę na podatek określa się natomiast w wysokości 1/12 kwoty tak ustalonego podatku. Zaliczkę taką zmniejsza się o zapłaconą w danym miesiącu przez podatnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne tak samo, jak przy „zwykłych” zaliczkach na podatek.

Co ważne, wybranie uproszczonych zaliczek na podatek pociąga za sobą skutek w postaci obowiązku wpłacania takich zaliczek za okresy miesięczne (nie można ich wpłacać za okresy kwartalne) oraz obowiązek zapłaty takiej zaliczki nawet wówczas, gdy w danym roku podatkowym dochód faktyczny nie wystąpił tudzież wystąpił w wartości dużo niższej od tej, która została przyjęta do ustalenia zaliczek uproszczonych.

Podobnie w CIT
Z omówionych wyżej zasad opłacania zaliczek na podatek dochodowy korzystają także podmioty podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, z tą różnicą, że w przypadku osób prawnych rok podatkowy nie zawsze musi się pokrywać z rokiem kalendarzowym oraz stawka podatku wynosi 19%, zaś od ustalonej zaliczki na podatek nie odlicza się składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Przesunięcie roku podatkowego ma istotne znaczenie w dwóch wyżej omówionych przypadkach. Pierwszy z nich to zaliczka na podatek za ostatni miesiąc/kwartał roku podatkowego. Tę należy wpłacić do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (w PIT był to 20 styczeń następnego roku, tu z kolei może to być dowolny miesiąc), chyba że w tym czasie zostanie złożone zeznanie roczne i zapłacony wynikający z niego podatek.

Drugi przypadek dotyczy zaliczek w formie uproszczonej. Ogólna zasada ustalania wysokości tych zaliczek jak i warunki ich stosowania, pozostają takie same.
Jednakże w przypadku osób prawnych rok podatkowy nie musi trwać 12 miesięcy. Ustawodawca pamiętając o tym wskazał, że jeżeli zeznanie roczne złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy - podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy.

Jeżeli zatem rok podatkowy spółki, na podstawie którego mają być ustalone zaliczki w formie uproszczonej, trwał przykładowo 9 miesięcy, przy ustalaniu wysokości tej zaliczki spółka będzie stosować wskaźnik 1/9, a nie 1/12.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: