eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Remont dachu w wartość początkową środka trwałego?

Remont dachu w wartość początkową środka trwałego?

2012-12-05 11:21

Remont dachu w wartość początkową środka trwałego?

Remont dachu © WoGi - Fotolia.com

Jeżeli efektem prac nie jest jedynie przywrócenie stanu pierwotnego dachu, a poprawa jego parametrów technicznych poprzez zastosowanie materiałów czyniących nieruchomość bardziej bezpieczną oraz umożliwienie wykonywania w niej dodatkowych funkcji, ponoszone na ten cel wydatki stanowią wydatki na ulepszenie, i powiększają wartość początkową budynku. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22.11.2012 r. nr IPTPB3/423-297/12-2/IR.

Przeczytaj także: Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka z o.o. jest firmą transportową oraz wykonuje usługi w postaci sprzedaży biletów, mycia samochodów, wynajmu autobusów, reklamy na autobusach. Zajmuje się także sprzedażą paliwa oraz naprawą samochodów. Posiada w swoim majątku budynek obsługowo-naprawczy umieszczony na terenie jej bazy, w którym to powyższe usługi są wykonywane. Obecnie spółka nosi się z zamiarem zwiększenia usług naprawczych oraz myjni. W tym celu musi zmodernizować posiadany budynek, co zwiększy przy okazji bezpieczeństwo i higienę pracy. Ma zostać wymieniony dach budynku. Obecnie jest on pokryty papą (zniszczoną przez upływ czasu), która ma zostać wymieniona na materiał o wysokiej odporności na roztwory kwasów i zasad, odporny na warunki atmosferyczne, gazy przemysłowe, solanki i inne agresywne substancje, zawierający plastyfikatory przeciw pojawianiu się kruchości, odporny na UV i wodoszczelny. Dach ma zostać wykonany przy pomocy innowacyjnej metody, która dopiero wchodzi na rynek. Jego wymiana pozwoli m.in. na naprawy samochodów zasilanych gazem, stworzy budynek bezpiecznym, bardziej funkcjonalnym i unowocześnionym. Zadano pytanie, jak w takim przypadku rozliczyć wydatki poniesione na remont dachu w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z powyższego wynika, że określony wydatek, niewymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo - skutkowy, czyli że poniesienie tego wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika.

fot. WoGi - Fotolia.com

Remont dachu

Jeżeli efektem prac jest poprawa parametrów technicznych dachu poprzez zastosowanie materiałów czyniących nieruchomość bardziej bezpieczną oraz umożliwienie wykonywania w niej dodatkowych funkcji, wydatki powiększają wartość początkową budynku.


Kosztem uzyskania przychodów stosownie do treści art. 15 ust. 6 ww. ustawy są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.
W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Należy jednak podkreślić, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych (…) bowiem wydatki te w momencie ich poniesienia nie stanowią bezpośrednio kosztów uzyskania przychodów. Koszt taki stanowią natomiast, zgodnie z treścią art. 15 ust. 6 ww. ustawy, odpisy z tytułu zużycia ulepszonych środków trwałych (odpisy amortyzacyjne).

Stosownie do treści art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3 - 11, powiększa się o sumę wydatków na ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3 500 zł.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: