eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek dochodowy 2013: nowa korekta kosztów

Podatek dochodowy 2013: nowa korekta kosztów

2012-12-05 11:27

Przeczytaj także: Ulga na Internet oraz prorodzinna w 2013 r.


Podatnicy korzystający z powyższych kosztów będą nadal mieć prawo do stosowania kosztów faktycznie poniesionych jeżeli udowodnią, że te są wyższe od kosztów określonych w sposób ryczałtowy (i to także wtedy, gdy koszty faktycznie poniesione przekroczą wskazany wyżej limit 42 764 zł).

Warto wiedzieć, że podatnik będzie mógł złożyć w trakcie roku płatnikowi oświadczenie, aby ten zaprzestał potrącania 50% kosztów uzyskania przychodu (co ma uchronić podatników przed nadmiernym obciążeniem finansowym, które mogłoby powstać przy rozliczeniu rocznym, gdyby koszty w takiej wysokości płatnicy potrącali przez cały czas).

Ograniczenia w kosztach przedsiębiorców
Kolejne zmiany, które istotnie wpłyną na podatek dochodowy za 2013 rok, dotyczą przedsiębiorców i prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Wprowadza je tzw. III ustawa deregulacyjna (ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce). Wprowadza ona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nowy art. 24d.

Przepis ten mówi, iż w przypadku zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów kwot wynikających z faktur (rachunków), a gdy nie istniał obowiązek ich wystawienia – umowy lub innego dokumentu, które to kwoty nie zostały uregulowane w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik będzie zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwoty wynikające z tych dokumentów.

Co ważne, przed korektą nie uchroni podatników tutaj wydłużanie terminów płatności. Jeżeli bowiem taki zostanie określony na ponad 60 dni, zmniejszenia trzeba będzie dokonać z upływem 90 dni od daty zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli w tym czasie nie zostanie zobowiązanie uregulowane.

Zmniejszenia kosztów podatnicy będą dokonywać na bieżąco w miesiącu, w którym upłyną wyżej wskazane terminy. Późniejsze uregulowanie tych zobowiązań będzie uprawniać do zwiększenia o nie kosztów uzyskania przychodu za miesiąc ich uregulowania.

Jeżeli w miesiącu, w którym podatnik ma obowiązek dokonać zmniejszenia podatnik nie ponosi kosztów uzyskania przychodów lub poniesione koszty będą niższe od kwoty zmniejszenia, konieczne będzie zwiększenie przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.

Co ważne, powyższe reguły będą dotyczyć także nabycia lub wytworzenia środków trwałych oraz nabycia wartości niematerialnych i prawnych, przy czym tutaj odnosić się one będą do części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

W ich przypadku, jeżeli terminy opisane wyżej upływają nie później niż w miesiącu następującym po miesiącu wprowadzenia środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji, do kosztów uzyskania przychodów zaliczane będą jedynie dokonywane odpisy amortyzacyjne części, w jakiej ich cena nabycia lub koszt wytworzenia wynikający z dokumentów przytoczonych wyżej zostały uregulowane we wskazanych terminach. Jeżeli zobowiązanie zostanie uregulowane w terminie późniejszym, podatnik w miesiącu uregulowania tego zobowiązania zwiększy koszty uzyskania przychodów o kwotę odpisów amortyzacyjnych, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na brak zapłaty.

Powyższe zasady stosuje się także w przypadku częściowego uregulowania zobowiązań.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że zasady te stosuje się odpowiednio, jeżeli omawiane terminy upływają po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej, likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej albo zmianie formy opodatkowania na zryczałtowaną lub w odniesieniu do działów specjalnych produkcji rolnej zmianie zasad ustalania dochodu, z tym że tutaj zmniejszenia albo zwiększenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów należy dokonać w roku podatkowym, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej albo w roku podatkowym poprzedzającym ten, w którym nastąpiła zmiana formy opodatkowania lub zmiana zasad ustalania dochodu.

Analogiczne regulacje znajdą się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (za wyjątkiem postępowania w przypadku likwidacji działalności gospodarczej – nowy art. 15b).

Niestety wspomniana nowelizacja wprowadza jedynie obowiązki dla dłużników, zaś pomija ewentualne przywileje dla wierzycieli. Co za tym idzie, nieuregulowane wierzytelności będą mogły być odnoszone w ciężar kosztów uzyskania przychodu na jedynie obecnie obowiązujących zasadach.

Ważne linki
Ustawa z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • SS / 2013-02-19 10:56:34

    A jak to będzie wygladało w przypadku małżeństw posiadających dzieci z poprzednich związków? I tu można byłoby podać kilka wariantów....
    1) Jedno wspólne i po jednym z poprzednich związków;
    2) Kobieta ma jedno dziecko z poprzedniego związku i jedno z obecnym mężem;
    Itd. mieszając przy tym dochodami, raz przekroczone raz nie ... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: