eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Karta multisport: rozliczenie VAT u pracodawcy

Karta multisport: rozliczenie VAT u pracodawcy

2012-12-12 13:29

Karta multisport: rozliczenie VAT u pracodawcy

Siłownia © Minerva Studio - Fotolia.com

Obecnie wielu pracodawców umożliwia pracownikom korzystanie z karnetów sportowych. Przedsiębiorcy zaliczający się do tego grona powinni zwrócić uwagę na wyrok z 1 października 2012r., I FSK 1895/11, w którym NSA odniósł się do kwestii konieczności rozliczania podatku VAT przez pracodawcę, który umożliwia pracownikom korzystanie z tzw. kart multisport.

Przeczytaj także: Rząd kopie małe firmy, czyli jazda samochodem osobowym z podatkiem VAT

Stan faktyczny
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że otrzymuje na siebie jedną fakturę VAT w miesiącu, która obejmuje koszt dostępu jej pracowników do programu. Na tej podstawie wystawiane są karty multisport. Nie są one dostępne na rynku detalicznym i dlatego podatnik pośredniczy w ich nabyciu. Dodatkowo spółka podniosła, że koszt uczestnictwa pokrywają pracownicy.

Spółka chciała uzyskać odpowiedź, czy koszty poniesione przez nią na podstawie faktury wystawionej na Spółkę (od których nie odliczyła ona podatku VAT, których nie ujęła w kosztach uzyskania przychodu i które zaewidencjonowała na odrębnym koncie księgowym) mogą być przeniesione na pracownika za pomocą noty księgowej. Zdaniem podatnika, taki sposób dokumentowania wpłat otrzymanych od pracowników tytułem zwrotu kosztów kart multisport jest prawidłowy.

Rozstrzygnięcie
Z powyższym stanowiskiem nie zgodził się ani organ podatkowy, ani WSA i w konsekwencji sprawa trafiła do NSA.

NSA przyznał rację organowi podatkowemu i uznał, że tego typu czynność powinna być objęta zakresem opodatkowania VAT. Sąd stwierdził, że przy zakupie kart multisport podatnik działa we własnym imieniu, lecz na rzecz swoich pracowników, którzy nie mogą być bezpośrednimi nabywcami kart multisport, z uwagi na brak detalicznej sprzedaży takich kart. Spółka nie mogła zatem nabywać tych kart w imieniu pracowników. NSA wskazał, że dopiero po ich nabyciu we własnym imieniu następowała ich dalsza odsprzedaż na rzecz pracowników, co nie pozwala zgodzić się ze stanowiskiem, że kwoty otrzymane przez spółkę od swoich pracowników z tytułu udostępnienia kart multisport należy uznać za zwrot wydatków. Jest to bowiem zapłata z tytułu świadczenia odsprzedaży usługi, która na wcześniejszym etapie obciążała stronę względem świadczenia organizatora programu.

NSA uznał, że „jeżeli podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi. Oznacza to, że podmiot "refakturujący" daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Przerzucenie kosztów na inną osobę, nie może być zatem w żaden inny sposób potraktowane niż jako świadczenie usługi w tym samym zakresie. Konsekwencją natomiast uznania podatnika biorącego udział w odsprzedaży usługi za świadczącego, jest wystawienie przez niego faktury dokumentującej wyświadczenie tej usługi.”

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Siłownia

Przekazanie pracownikom kart multisport stanowi czynność objętą zakresem opodatkowania VAT, w związku z czym pracodawca powinien wystawić na rzecz swoich pracowników refaktury, dokumentujące przeniesienie usługi w ramach programu multisport, którą nabył wcześniej od wykonawcy usługi.


Faktura czy obrót bezrachunkowy?
Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w omawianym wyroku, przekazanie pracownikom kart multisport stanowi czynność objętą zakresem opodatkowania VAT, w związku z czym pracodawca powinien wystawić na rzecz swoich pracowników refaktury, dokumentujące przeniesienie usługi w ramach programu multisport, którą nabył wcześniej od wykonawcy usługi. Z uwagi bowiem na treść art. 8 ust. 2a ustawy VAT, przekazanie kart multisport będzie stanowić dla przedsiębiorcy „zwykłą” sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności.

Treść wyroku nasuwa jednak pytanie, czy rzeczywiście koniecznie trzeba wystawiać faktury dla pracowników. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 4 ustawy VAT, obowiązek wystawienia faktur na rzecz osób fizycznych istnieje tylko w przypadkach, gdy osoby te tego zażądają.

Literalna treść wyroku sugerowałaby, że trzeba. Byłoby to bez wątpienia rozwiązanie bezpieczniejsze. Warto jednak zwrócić uwagę, że NSA w orzeczeniu w ogóle nie powołał się na powyższy przepis. Orzeczenie miało może zatem na celu jedynie podkreślenie, że przekazania kart multisport pracownikom nie powinno się dokumentować notą, a wystawianie faktur na rzecz pracowników nie jest de facto konieczne, jeśli pracownik sobie tego nie zażyczy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, pewne jest jednak że wyrok NSA przyczyni się do rozbieżności w zakresie zagadnienia, czy istnieje obowiązek udokumentowania tego typu sprzedaży fakturą sprzedażową czy będzie to obrót bezrachunkowy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: