eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zakup mebli (kuchennych) a ulga mieszkaniowa

Zakup mebli (kuchennych) a ulga mieszkaniowa

2012-12-17 12:54

Zakup mebli (kuchennych) a ulga mieszkaniowa

Meble kuchenne © DiMmEr - Fotolia.com

Sprzedając nieruchomość przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym ta została nabyta, trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od uzyskanego z tego tytułu dochodu. Ustawodawca wprowadza jednak pewne zwolnienia w tym zakresie. Dzięki tzw. uldze mieszkaniowej, przeznaczając uzyskane ze sprzedaży pieniądze m.in. na remont czy też budowę domu/mieszkania, podatku można uniknąć. Nie wszystkie wydatki jednak będą brane pod uwagę.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: ulga mieszkaniowa w 2013 r.

Wskazana wyżej ulga mieszkaniowa ma zastosowanie do dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, które zostały nabyte po 31 grudnia 2008 r. (do tych z okresu wcześniejszego podatnicy mogą korzystać z tzw. ulgi meldunkowej). Ulga ta pozwala nie płacić podatku od takiej sprzedaży, jeżeli uzyskane z niej środki finansowe zostaną przeznaczone w terminie dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło zbycie, na własne cele mieszkaniowe podatnika (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Cele mieszkaniowe są tutaj rozumiane bardzo szeroko. Jest to np. zakup gruntu pod budowę nieruchomości mieszkalnej, zakup domu czy mieszkania, jak też budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. Z podatku będą także zwolnione środki finansowe przeznaczone na spłatę kredytów i pożyczek zaciągniętych na powyższe cele, o ile te zostały zaciągnięte przed sprzedażą nieruchomości, w stosunku do której podatnik zamierza skorzystać ze zwolnienia. Regulacje określające cele wydatkowania środków finansowych, aby korzystały one z omawianego zwolnienia, zostały określone w ust. 25-31 przytoczonego przepisu.

Niestety przepisy nie te nie regulują wielu pojęć (np. remontu) ani też nie wskazują, jakiego rodzaju wydatki wchodzą w zakres zwolnienia (przy remoncie, przebudowie czy też budowie). Bardzo często podatnicy borykają się z problemem, czy wydatki np. na zakup mebli czy też zabudowy meblowej (do kuchni, garderoby itp.) wchodzą do tego zwolnienia?

Odpowiedzi na powyższe udzielił m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 882/11 (orzeczenie prawomocne). Orzeczenie to dotyczyło co prawda zwolnienia z podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2002 r., a co za tym idzie, wydawane było w innym stanie prawnym, jednakże z uwagi na duże podobieństwo byłych i obecnych przepisów, warto się z nim zapoznać. Sprawa dotyczyły m.in. skorzystania z ulgi na zakup zabudowy kuchennej czy zmywarki.

fot. DiMmEr - Fotolia.com

Meble kuchenne

W stosunku do środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczonych na zakup mebli (w tym zabudów meblowych) czy różnego rodzaju sprzętu kuchennego, ze zwolnienia skorzystać nie będzie można.


Zdaniem sądu wykonanie trwałej zabudowy szaf wnękowych dotyczy nie remontu, czy też budowy domu lub mieszkania, a ich urządzania, a co za tym idzie, należy je zaliczyć do wyposażenia budynku mieszkalnego.

Co się z kolei tyczy zmywarki – nie można jej zaliczyć do wyposażenia instalacji elektrycznej, wodnej, czy kanalizacyjnej. Nie jest ona bowiem trwale zamontowana w tych instalacjach i jako taka także jest zaliczana do wyposażenia budynku.

Co za tym idzie, w stosunku do środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczonych na zakup mebli (w tym zabudów meblowych) czy różnego rodzaju sprzętu kuchennego, z omawianego zwolnienia skorzystać nie będzie można.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: