eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pracownik jako członek zarządu: zaliczka na podatek

Pracownik jako członek zarządu: zaliczka na podatek

2013-01-11 13:21

Pracownik jako członek zarządu: zaliczka na podatek

Pracownik jako członek zarządu: zaliczka na podatek © pab_map - Fotolia.com

Wypłacany pracownikowi dodatek z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, który to podlega opodatkowaniu po pomniejszeniu o miesięczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł. Z kolei wypłacone mu wynagrodzenie z tytułu zwartej umowy o pracę należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 28.12.2012 r. nr IPTPB1/415-579/12-4/DS.

Przeczytaj także: Zaliczka na podatek gdy umowa o pracę i firma

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin. Z tego tytułu otrzymuje on wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo pracownik ten został powołany do pełnienia funkcji członka zarządu za co otrzymuje dodatek. Zadano pytanie, jaką winno się pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, uwzględniając koszy uzyskania przychodu, u tego pracownika? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Art. 10 ww. ustawy określa źródła przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w ust. 1 pkt 1 tego przepisu, jest stosunek pracy, a także, wymieniona w pkt 2 ww. artykułu, działalność wykonywana osobiście.

Z przepisu art. 13 pkt 7 cyt. ustawy wynika, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

fot. pab_map - Fotolia.com

Pracownik jako członek zarządu: zaliczka na podatek

Wypłacany pracownikowi dodatek z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, który to podlega opodatkowaniu po pomniejszeniu o miesięczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł.


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż pracownik Wnioskodawcy, został powołany na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników, do pełnienia funkcji członka Zarządu. Z tego tytułu przyznano mu dodatek funkcyjny. W związku z zaistniałą sytuacją, pracownik będzie otrzymywał dotychczasowe wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę oraz dodatek funkcyjny z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie.

Z powyższego wynika, iż pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu, a więc z odrębnych w swej istocie źródeł przychodów wskazanych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, wynagrodzenie wypłacane odrębnie ze stosunku pracy i z tytułu pełnionej funkcji, będzie opodatkowane według zasad opodatkowania właściwych dla danego źródła przychodu.

Tym samym, wynagrodzenie wypłacane wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji, winno być zaliczone do źródła przychodu jakim jest działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 7 tej ustawy), natomiast wynagrodzenie wypłacane w ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę - do źródła przychodu ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 12 ww. ustawy).

W konsekwencji, Wnioskodawca jako płatnik, ma obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z przepisami art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 2 ww. ustawy.

Z przepisu art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 cyt. ustawy, zaliczki, o których mowa w art. 31, za miesiące od stycznia do grudnia, z zastrzeżeniem ust. 1a, wynoszą:
1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;
2. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 - 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: