eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od dochodu 2012: darowizny dla OPP

Odliczenia od dochodu 2012: darowizny dla OPP

2013-01-30 13:39

Przeczytaj także: Odliczenie przekazanych darowizn w PIT za 2012 r.


W gronie podmiotów obdarowanych, na rzecz których darowizny podlegają odliczeniu, znalazły się przy tym również:
  1. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego
  2. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
  3. spółdzielnie socjalne;
  4. spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Wyłączone zostały tutaj natomiast partie polityczne, związki zawodowe i organizacje pracodawców, samorządy zawodowe i fundacje utworzone przez partie polityczne.

O powyższym traktuje art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Odliczeniu nie podlegają również żadne darowizny (co wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) poniesione na rzecz:
  1. osób fizycznych;
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Ustawa podatkowa wskazuje przy tym również, że odliczeniu nie podlegają darowizny, które zostały zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu tudzież zostały podatnikowi zwrócone.

Co się zaś tyczy wymogów dokumentacyjnych, przekazywane darowizny można podzielić na dwa rodzaje: pieniężne i niepieniężne.

W przypadku tych pierwszych należy zadbać, aby darowane środki finansowe zostały potwierdzone dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Z kolei w przypadku darowizn innych aniżeli pieniężne trzeba pamiętać, że podatnik dokonujący odliczenia musi posiadać dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Najlepiej zatem sporządzić pisemną umowę darowizny (bądź w formie aktu notarialnego).

Ważny jest tutaj także sposób ustalenia wartości przekazanej darowizny rzeczowej. Otóż ustawodawca nakazuje przyjąć jej wartość rynkową z dnia dokonania darowizny. Tę określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Warto przy tym pamiętać, że organ podatkowy ma prawo zakwestionować wartość darowizny podanej w umowie lub wystąpić o taką zmianę do podatnika jeżeli uzna, że określona przez podatnika wartość odbiega od ceny rynkowej.

Co ważne, jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.

Ustawodawca wprowadził przy tym dodatkowe ograniczenie w przypadku darowizn na rzecz organizacji zagranicznych. Jak bowiem mówi art. 26 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym, prawo do odliczenia takiej darowizny na rzecz organizacji określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, przysługuje podatnikowi pod warunkiem:
  1. udokumentowania przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych oraz
  2. istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

W samym zeznaniu podatkowym (a dokładniej jego załączniku), podatnik musi natomiast wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

UWAGA!
Odliczeniu podlegają jedynie darowizny przekazane w danym roku podatkowym. Tym samym, aby darowizny takie uwzględnić w rozliczeniach dotyczących 2012 r., musiały one zostać przekazane uprawnionym podmiotom w trakcie tego właśnie roku. Nie bierze się tutaj pod uwagę darowizn przekazanych np. w roku 2013.
Ponadto powyższej ulgi nie należy utożsamiać z przekazaniem 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania rocznego, na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to bowiem zupełnie oddzielna preferencja, polegająca na prawie do zadysponowania przeznaczeniem 1% swojego podatku należnego, przy czym nie jest ona ulgą podatkową.

Dla kogo odliczenie?

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O i następnie przenosi do zeznania rocznego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Odliczenia od dochodu 2012: darowizny dla OPP

    bomi / 2013-04-03 11:41:32

    wreszcie dowiedziałam sie, ze moge odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz stowarzyszenia prowadzącego działalność wspierającą rozwój edukacji, działalność charytatywną itd, które nie jest umieszczone w rejestrze Organizacji Pozytku Publicznego (do odpisu 1% podatku). Dzięki Bożena odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: