eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kasy fiskalne: zwolnienie z uwagi na obroty 2013

Kasy fiskalne: zwolnienie z uwagi na obroty 2013

2013-02-07 13:33

Kasy fiskalne: zwolnienie z uwagi na obroty 2013

Kasa fiskalna © hin255 - Fotolia.com

Od tego roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Rozporządzenie to istotnie ograniczyło liczbę podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnienia. Zmniejszony został m.in. limit zwolnienia z uwagi na obroty. Zapisy rozporządzenia powodują przy tym pewien zamęt i część podatników nie wie, czy kasę fiskalną musi posiadać.
Przypomnijmy, do końca 2012 r. kas fiskalnych co do zasady nie musieli mieć ci podatnicy, których obrót uzyskany ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył 40 000 zł. Limit ten był zmniejszony o połowę, jeżeli przedsiębiorca otworzył firmę w trakcie tego roku.

§3 ust. 1 pkt 1 i 2 obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z kolei zwalnia z tego obowiązku w danym roku podatkowym
  • podatników, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli kwota obrotu z tego tytułu nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20.000 zł
  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2012 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł

Tym samym ustawodawca zmniejszył wcześniej obowiązujące limity. W przypadku podatników kontynuujących działalność gospodarczą limit ten skurczył się o połowę. Co się natomiast tyczy nowych podatników, limit ten kurczy się w zależności od tego, kiedy sprzedaż zostanie rozpoczęta.

Przykład
Załóżmy, że podatnik rozpoczął prowadzenie sprzedaży na rzecz osób prywatnych od 5 lutego 2013 r. Jego limit zwolnienia z kasy fiskalnej z uwagi na obroty należy ustalić w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży w 2013 r. Limit ten wyniesie zatem:
20 000 x (365-35)(ilość dni dokonywania sprzedaży w 2013 r.) / 365 (ilość dni roku) = 20 000 zł x 330 / 365 = 18 082,19 zł


Od kiedy kasa fiskalna
W przypadku podatnika, który korzysta ze zwolnienia omawianego wyżej, i w trakcie roku 2013 przekroczy obroty uprawniające go do tego zwolnienia, traci ono moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył przysługujący podatnikowi limit.

Jeżeli zatem podatnik z naszego przykładu przekroczy obrót ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych w wysokości 18 082,19 zł w miesiącu czerwcu 2013 r. , kasę fiskalną będzie musiał stosować najpóźniej od 1 września 2013 r.

fot. hin255 - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Od tego roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Rozporządzenie to istotnie ograniczyło liczbę podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnienia.


Zamieszanie przy przepisach przejściowych
Obowiązujące w roku ubiegłym limity były wyższe od obecnych. Część przedsiębiorców ma zatem wątpliwości, czy w tym roku kasy fiskalne musi posiadać. Tyczy się to podatników, którym w roku 2012 przysługiwał limit zwolnienia w wysokości 40 000 zł, a których obrót z tytułu sprzedaży na rzecz osób prywatnych przekroczył próg 20 000 zł oraz nowych firm, którym przysługiwał limit w wysokości 20 000 zł i którzy go nie przekroczyli jednakże licząc go proporcją wyżej określoną, przekroczenie nastąpiło (a więc mówiąc w uproszczeniu podatników, którzy zgodnie ze starymi przepisami mają prawo do zwolnienia, jednakże prawo to utracili zgodnie z przepisami obecnie obowiązującymi).

Odpowiedzi na powyższe należy szukać w przepisach przejściowych, które ustawodawca określił w §7 rozporządzenia. Mówi on przede wszystkim, że w przypadku gdy podatnik przestał spełniać warunki do zwolnienia przed 01 stycznia 2013 r., winien rozpocząć ewidencjonowanie na kasie fiskalnej w terminach przewidzianych w przepisach obowiązujących do końca 2012 r.

W stosunku do podatników, którzy rozpoczęli sprzedaż na rzecz osób prywatnych w 2012 r., kwota uprawniająca do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w 2013 r. wynosi 20 000 zł, bez względu na okres wykonywania tych czynności w roku 2012. Co za tym idzie podatnik nie musi tuaj stosować proporcji do liczenia limitu zwolnienia.

Z kolei w stosunku do podatników, którzy nie przestali spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed 01 stycznia 2013 r. oraz nie zostali z tego obowiązku zwolnieni na mocy obecnie obowiązującego rozporządzenia, zwolnienie traci dla nich moc z dniem 01 marca 2013 r.

Powyższe oznacza, że jeżeli przykładowo obrót podatnika ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych w roku 2012 wyniósł 30 000 zł, gdzie przysługiwał mu limit 40 000 zł, nie utracił on w tym roku prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Niestety utracił do niego prawo w roku 2013, tutaj limit zwolnienia wynosi bowiem zaledwie 20 000 zł. Powinien on rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób prywatnych przy pomocy kasy fiskalnej najpóźniej z dniem 01 marca 2013 r. (o ile oczywiście nie korzysta z innych zwolnień przewidzianych rozporządzeniem).

Z kolei przykładowo podatnik, który w drugiej połowie 2012 r. założył działalność gospodarczą i rozpoczął sprzedaż na rzecz osób prywatnych, która osiągnęła wysokość np. 18 000 zł, może w roku 2013 korzystać ze zwolnienia. Pomimo bowiem faktu, że sprzedaż dla takich osób nie trwała przez cały rok 2012, limit zwolnienia na rok 2013 wynosi u niego 20 000 zł. Nie należy tutaj stosować jego proporcjonalnego przeliczenia.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.