eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od podatku 2012: 1 proc. dla OPP

Odliczenia od podatku 2012: 1 proc. dla OPP

2013-02-13 13:41

Odliczenia od podatku 2012: 1 proc. dla OPP

PIT © serq - Fotolia.com

Ustawodawca zezwala, aby w rozliczeniach PIT za 2012 r. podatnicy mogli wybrać, na co chcą przeznaczyć część swojego podatku należnego (czyli na jaki cel Skarb Państwa go wydatkuje). Chodzi tutaj oczywiście o przekazanie 1 proc. podatku wykazanego w zeznaniu na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Do wyboru są organizacje umieszczone na specjalnie w tym celu przygotowanym wykazie.

Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2011: 1 proc. dla OPP

Powyższe nie jest ulgą podatkową - nie wpływa bowiem na wysokość podatku należnego podatnika. Na skorzystaniu z możliwości przekazania 1 proc. na rzecz OPP podatnik nic nie traci ani nie zyskuje. Niemniej może on (przynajmniej w niewielkiej części) wpłynąć na to, gdzie trafi jego podatek.

Podatek przekazuje urząd skarbowy, nie podatnik

Ta preferencja podatkowa została uregulowana w art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej udpof). W przepisie tym ustawodawca zobowiązał naczelników urzędów skarbowych właściwych miejscowo dla składanych zeznań podatkowych, na wnioski podatników, do przekazywania na rzecz wybranych organizacji kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego:
  1. z zeznań podatkowych złożonych w terminie określonym dla ich złożenia, albo
  2. z korekt tych zeznań, jeżeli zostały one dokonane w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia tych zeznań

Kwotę taką fiskus musi przekazać danej organizacji w wysokości określonej w zeznaniu (oczywiście nie więcej niż 1% podatku należnego) po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Powyższy wniosek podatnika to natomiast nic innego, jak wskazanie w zeznaniu podatkowym (bądź jego korekcie) numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji pożytku publicznego, na rzecz której pieniądze mają zostać przekazane oraz podanie wysokości przekazywanej kwoty, która nie może przekraczać 1% podatku należnego. Warto w tym miejscu pamiętać, że zeznania roczne posiadają także pole przewidziane dla wpisanie celu, na jaki organizacja powinna otrzymane pieniądze z podatku podatnika przeznaczyć. Niemniej takie konkretne wskazanie przeznaczenia pieniędzy jest dla danej OPP jedynie zwykłą informacją, a nie informacją wiążącą. Podanie celu szczegółowego powoduje jednak, że wraz z pieniędzmi wybrana organizacja otrzyma informację o tym, w jaki sposób przekazujący życzy sobie, aby środki finansowe zostały wykorzystane.

Przy wypełnianiu zeznania rocznego w zakresie przekazania 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego niezwykle ważne jest to, aby podać prawidłowy numer KRS wybranej organizacji a to dlatego, że jedynie po tych numerach fiskus może organizację zidentyfikować. W rocznym PIT nie podaje się bowiem innych informacji o OPP. Błąd w numerze KRS będzie skutkował tym, że pieniądze do organizacji pożytku publicznego nie trafią.

Uwaga! W jednym zeznaniu podatkowym podatnik może wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, z którą chciałby się podzielić swoim podatkiem.

Nie można zapominać także o terminach, w jakich trzeba złożyć PIT-a, aby urząd skarbowy przekazał 1 proc. podatku należnego. 31 stycznia 2013 r. to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2012 rok przez podatników opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. Pozostali, którzy mają prawo do zadysponowania 1 proc. swojego podatku, czyli podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na złożenie PIT za 2012 r. mają czas do 30 kwietnia 2013 r. Złożenie zeznania po tych terminach jest równoznaczne z brakiem możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego wybranej organizacji pożytku publicznego.

Z kolei w przypadku korekt zeznań, aby 1 proc. podatku trafił do wybranej organizacji pożytku publicznego, korekta taka musi zostać złożona w urzędzie maksymalnie miesiąc później, aniżeli terminy wyżej wskazane (przewidziane dla zeznań rocznych). Tym samym ryczałtowcy taką korektę muszą złożyć do 28 lutego 2013 r. zaś pozostali do 31 maja 2013 r.

fot. serq - Fotolia.com

PIT

Ustawodawca zezwala, aby w rozliczeniach PIT za 2012 r. podatnicy mogli wybrać, na co chcą przeznaczyć część swojego podatku należnego. Chodzi tutaj o przekazanie 1 proc. podatku wykazanego w zeznaniu na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.


Podatek trzeba zapłacić

Na tym nie koniec. Fiskus bowiem przekaże 1 proc. podatku na rzecz wybranej OPP, o ile nastąpi zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek uważa się tutaj również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej (czyli gdy taka zaległość podatkowa nie przekracza kwoty 6,60 zł).

Oczywiście zapłatą nie muszą martwić się ci podatnicy, którzy w zeznaniu PIT za 2012 r. wykazują nadpłatę podatku. W takim przypadku bowiem nie występuje obowiązek jego dopłaty. Niemniej jeżeli po złożeniu takiego zeznania podatnik następnie je koryguje i pierwotnie wykazana kwota nadpłaty ulega w związku z tą korektą zmniejszeniu (a więc fiskusowi trzeba zwrócić powstałą w ten sposób różnicę), od uregulowania powstałej różnicy uzależnione będzie to, czy organ podatkowy przekaże wskazanej w korekcie zeznania organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku należnego wynikającego z tej korekty.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: