eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Spółka z o.o.: wniesienie dopłaty a podatek PCC

Spółka z o.o.: wniesienie dopłaty a podatek PCC

2013-02-27 11:43

Spółka z o.o.: wniesienie dopłaty a podatek PCC

Spółka z o.o.: wniesienie dopłaty a podatek PCC © ahmet_ozgur - Fotolia.com

Wniesienie do spółki dopłat przez udziałowca stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Należy je opodatkować wg stawki wynoszącej 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 07.02.2013 r. nr IPPB2/436-620/12-2/AF.

Przeczytaj także: Podwyższenie kapitału spółki a podatek PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka z o.o. jest jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego (gmina posiada jej 100% udziałów) zajmującą się działalnością gospodarczą w zakresie gospodarki mieszkaniowej. Na podstawie art. 177 Ksh oraz Umowy spółki jej wspólnik podjął uchwałę i wniósł dopłatę na rzecz spółki w kwocie 1 mln zł na spłatę jej zobowiązań wynikających z tytułu realizacji umowy o administrowanie. Wielkość dopłat została ujęta w księgach na poczet kapitału rezerwowego, nie powodują one przy tym zmiany umowy spółki. Zadano pytanie, czy powyższe skutkuje koniecznością złożenia deklaracji PCC-3 oraz uiszczenia podatku PCC? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki.

Stosownie do ust. 2 ww. przepisu podatkowi podlegają także zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 ww. artykułu przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

Wskazać również należy, że zgodnie z art. 1a pkt 2 użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską. (…)

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

fot. ahmet_ozgur - Fotolia.com

Spółka z o.o.: wniesienie dopłaty a podatek PCC

Wniesienie do spółki dopłat przez udziałowca stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Należy je opodatkować wg stawki wynoszącej 0,5%.


Analiza zacytowanych przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy spółki, jak również ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W regulacji zawartej w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawodawca postanowił natomiast, że w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się m.in. dopłaty. Powyższe oznacza, że przyjęta w ustawie generalna zasada, zgodnie z którą zmiany umów podlegają podatkowi, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, doznaje wyłomu w odniesieniu do umów spółki. Przepisami ustawy objęto bowiem wszystkie te przypadki, gdy na skutek zmiany umowy spółki dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, jak i inne czynności, uznane przez ustawodawcę za zmianę takiej umowy. W konsekwencji więc w odniesieniu do umowy spółki przedmiotem opodatkowania są zmiany tej umowy (aktu założycielskiego lub statutu), powodujące podwyższenie podstawy opodatkowania, jak i inne czynności wymienione w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy, tj. dopłaty udzielone spółce przez udziałowca.

Reasumując, należy stwierdzić, że wniesienie dopłat przez udziałowca stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia dla opodatkowania opisanej czynności pozostaje fakt, że dopłaty te przeznaczone zostały na kapitał rezerwowy, a nie zakładowy spółki. W świetle treści art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy wniesienie dopłat stanowi, co wykazano wyżej, odrębne od zmiany umowy spółki związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego, zdarzenie podatkowoprawne, skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, które, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9, podlega opodatkowaniu według stawki wynoszącej 0,5%, a podstawę opodatkowania w tym przypadku, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c) stanowi kwota dopłat. Konsekwencją powyższego był ciążący na Spółce, a wynikający z art. 10 ust. 1 ustawy obowiązek złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: