eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Termin zwrotu VAT a korekta deklaracji

Termin zwrotu VAT a korekta deklaracji

2013-02-27 11:49

Termin zwrotu VAT a korekta deklaracji

VAT © Ruff - Fotolia.com

Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera aż trzy różne terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika. Podstawowy z nich wynosi 60 dni, przyspieszony 25 dni a wydłużony 180 dni. Terminy te liczy się od daty złożenia deklaracji w urzędzie. Trzeba przy tym pamiętać, że korekta deklaracji złożona przed zwrotem spowoduje bieg jego terminu od nowa.

Przeczytaj także: Szybka spłata zobowiązań = przyspieszony zwrot VAT?

Zwrot podatku VAT został uregulowany w art. 87 ustawy. Przepis ten mówi przede wszystkim, iż w przypadku gdy kwota podatku naliczonego (podlegającego odliczeniu) jest w danym okresie rozliczeniowym (przypomnijmy, że jest to miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zwrot taki następuje co do zasady w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jest on dokonywany na jego rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym do urzędu skarbowego.

Zwrot VAT od tego roku może także zostać przekazany na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu.

fot. Ruff - Fotolia.com

VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera aż trzy różne terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika. Podstawowy z nich wynosi 60 dni, przyspieszony 25 dni a wydłużony 180 dni.


Na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Wymagane jest tutaj jednak dodatkowo, aby kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikały z:
  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone,
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji celnych zapłaconych przez podatnika,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

W uproszczeniu mówiąc, aby ubiegać się o zwrot w terminie 25 dni, konieczne jest opłacenie wszystkich faktury dokumentujących dokonane zakupy (w obrocie krajowym), które zostały wykazane w deklaracji VAT. Zapłata taka musi nastąpić do dnia złożenia deklaracji.

180-dniowy termin zwrotu VAT przewidziany jest natomiast dla podatnika, który nie wykonał w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju (które byłyby opodatkowane, gdyby nastąpiły w kraju). Zwrot taki następuje na umotywowany wniosek podatnika. Niekiedy można go jednak skrócić do 60 dni (poprzez złożenie zabezpieczenia majątkowego).

Wskazane wyżej terminy zwrotu mogą się dodatkowo wydłużyć. Z takim przypadkiem będziemy mieć do czynienia, gdy organ podatkowy stwierdzi, iż zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. Tutaj naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.

Do wydłużenia terminu zwrotu może się przyczynić także sam podatnik. Jeżeli bowiem po złożeniu deklaracji stwierdzi w niej nieprawidłowości i w związku z tym dokona jej korekty jeszcze przed otrzymaniem zwrotu, jego termin będzie liczony na nowo od dnia złożenia korekty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: