eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochody osobowe: nowe ograniczenia w odliczeniu VAT?

Samochody osobowe: nowe ograniczenia w odliczeniu VAT?

2013-03-07 13:12

Samochody osobowe: nowe ograniczenia w odliczeniu VAT?

Samochody osobowe: nowe ograniczenia w odliczeniu VAT? © Yuri Bizgaimer - Fotolia.com

Przedsiębiorcy wykorzystujący w swoich firmach samochody osobowe, już od stycznia 2014 roku będą mogli odliczać 50% podatku VAT od ich zakupu oraz 50% VAT od kosztów eksploatacyjnych. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Finansów, które wystąpiło o zgodę do Komisji Europejskiej na zastosowanie nowych ograniczeń.
Zmiany w odliczeniu podatku VAT od 2014 roku
We wniosku Ministerstwa Finansów znalazł się zapis o tymczasowym wprowadzeniu zmian, na lata 2014-2018. Odliczenie podatku VAT ma wyglądać następująco:
  • przy zakupie samochodu osobowego lub też przy leasingu przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT, nie więcej niż 8 000 zł,
  • przy zakupie paliwa oraz przy pozostałych wydatkach eksploatacyjnych takich jak: naprawa, zakup opon, części czy też niezbędnych płynów – będzie przysługiwać odliczenie 50% wartości podatku VAT.

Jak wygląda rozliczenie VAT przy samochodach osobowych na dzień dzisiejszy
Obecnie rozliczenie VAT od zakupów dotyczących samochodów osobowych wygląda następująco:
  • zakup oraz leasing samochodu osobowego – odliczenie w wysokości 60% wartości VAT, jednak nie więcej niż 6 000 zł,
  • wydatki eksploatacyjne, związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu – 100% podatku podlega odliczeniu,
  • zakup paliwa – brak możliwości odliczenia.

Taki sposób rozliczania podatku VAT ma więc obowiązywać jedynie do końca 2013 roku.

Dla kogo będą korzystne zmiany w VAT
Brak możliwości odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych jest bolączką wielu przedsiębiorców, tych którzy posiadają w firmach floty samochodowe a także firm taksówkarskich. Wielu przedsiębiorców korzystało do końca 2010 roku z możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów z tzw. “kratką”. Dzięki kratce zamontowanej w tylnej części pojazdu, mógł on zostać uznany za ciężarowy. Od stycznia 2011 roku ustawodawcy nie dawali już takiej możliwości, ograniczając definicję samochodu ciężarowego.

fot. Yuri Bizgaimer - Fotolia.com

Samochody osobowe: nowe ograniczenia w odliczeniu VAT?

Przedsiębiorcy wykorzystujący w swoich firmach samochody osobowe, już od stycznia 2014 roku będą mogli odliczać 50% podatku VAT od ich zakupu oraz 50% VAT od kosztów eksploatacyjnych.


Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany idą tylko po części na przeciw przedsiębiorcom, ponieważ zakładają kolejne ograniczenia. Z jednej strony dają możliwość odliczenia części podatku od zakupu paliwa, a z drugiej pozwalają na odliczenie jedynie 50% VAT od pozostałych wydatków eksploatacyjnych. Dla posiadaczy starszych aut, narażonych na częstsze naprawy będzie to mniej korzystne.

Na zmianie skorzystają z pewnością firmy zajmujące się usługami przewozów osobowych. Dla nich bowiem zdecydowana większość kosztów związana jest z wydatkami na paliwo, przy których będą mieć częściowe prawo do odliczenia podatku VAT.

Ograniczenie związane z zakupem auta bądź użytkowaniem w ramach leasingu będzie korzystne głównie dla posiadaczy droższych aut. Aby bowiem móc skorzystać z pełnego odliczenia w kwocie 8 000 zł, wartość brutto pojazdu musi wynosić minimum 85 600 zł.

Przykład 1.
Przy zakupie średniej klasy samochodu osobowego o wartości 50 000 zł brutto kwota podatku VAT w przybliżeniu wynosi 9350 zł. Kwota możliwa do odliczenia będzie więc wynosić:
  • 5 610 zł czyli 60% wartości - do końca 2013 roku,
  • 4 675 zł czyli 50% wartości - od 2014 roku.
W tym przypadku przedsiębiorca będzie uprawniony od odliczenia aż o 1 000 zł mniejszej kwoty.

Przykład 2.
Przedsiębiorca kupił samochód w kwocie 70 000 zł brutto, kwota podatku VAT wynosi w przybliżeniu 13 090 zł. Kwota możliwa do odliczenia będzie wynosić:
  • 6 000 zł czyli obecne ograniczenie 60% wartości, nie więcej niż 6 tyś,
  • 6 545 zł czyli 50% wartości - od 2014 roku.
Przy zakupie droższego auta proponowana zmiana będzie więc korzystniejsza, dając szansę na odliczenie większej kwoty podatku VAT.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: