eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dochody dziecka w zeznaniu podatkowym rodziców

Dochody dziecka w zeznaniu podatkowym rodziców

2013-03-08 13:46

Dochody dziecka w zeznaniu podatkowym rodziców

PIT © serq - Fotolia.com

Dochody różnych źródeł przychodów uzyskują nie tylko podatnicy pełnoletni, ale niekiedy także i dzieci przed ukończeniem 18 roku życia. Z dochodów takich też trzeba się jednak rozliczyć. W zależności od tego, czego one dotyczą, albo są one doliczane do dochodów rodziców, którzy wykazują je w swoim zeznaniu podatkowym, albo też wymagają złożenia odrębnego rozliczenia.

Przeczytaj także: Umowa zlecenie w PIT-37 lub PIT-36 za 2012 r.

Co do zasady, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy podatnik podlega odrębnemu opodatkowaniu z tytułu osiągniętych w danym roku podatkowym przychodów. Od reguły tej występują jednak pewne wyjątki. Jeden z nich dotyczy właśnie małoletnich dzieci. Te bowiem nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenie ich dochodów przejmują na siebie rodzice (ewentualnie przedstawiciele prawni).

Warto przy tym pamiętać, że w Polsce pełnoletniość uzyskuje się z chwilą ukończenia lat 18. Pełnoletniość można jednak uzyskać także wcześniej, poprzez zawarcie związku małżeńskiego. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa (art. 10 § 2 Kodeksu cywilnego).

Jak rozliczyć dochody małoletnich dzieci? Wszystko zależy od tego, z jakimi dochodami mamy do czynienia. Regulacja w tym zakresie znalazła się w art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Otóż część z nich rodzice winni doliczyć do swoich dochodów. Będzie tak w przypadku dochodów małoletniego dziecka, opodatkowanych w Polsce m.in. z: renty, praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, najmu czy innych źródeł. Rodzicom musi jednak przysługiwać w stosunku do takich dochodów prawo pobierania pożytków z tych źródeł przychodów dzieci.

Jeżeli małżonkowie podlegają wspólnemu opodatkowaniu, winni doliczyć dochody dzieci do sumy swoich dochodów. Natomiast gdy nie rozliczają się łącznie, lecz podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci każdy z nich powinien doliczyć po połowie do swojego dochodu (o czym mówi art. 7 ust. 2).

fot. serq - Fotolia.com

PIT

Jeżeli małżonkowie podlegają wspólnemu opodatkowaniu, winni doliczyć dochody dzieci do sumy swoich dochodów. Natomiast gdy nie rozliczają się łącznie, lecz podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci każdy z nich powinien doliczyć po połowie do swojego dochodu.


Inaczej jest w przypadku separacji. Otóż zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym, w przypadku separacji ust. 2 nie ma zastosowania. Choć nie wynika to wprost z przepisów, należy uznać, że w takiej sytuacji cały dochód małoletniego dziecka podlega doliczeniu do dochodu tego rodzica, który faktycznie wychowuje dziecko (przy którym dziecko pozostało). Jest to rozwiązanie jak najbardziej celowe, biorąc pod uwagę fakt, że mamy wówczas równocześnie do czynienia z osobą samotnie wychowującą dzieci, która podlegać może preferencyjnemu opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 6.

Jak już jednak podkreślono wyżej, nie wszystkie dochody dzieci rozliczą rodzice w swoim rozliczeniu rocznym. Niektóre z nich są odrębnie opodatkowane u dzieci. Chodzi tutaj o dochody z pracy dzieci, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Będą to także inne dochody, w stosunku do których rodzicom nie przysługuje prawo do pobierania pożytków.

W celu rozliczenia takich dochodów rodzice dziecka sporządzają na jego imię i nazwisko zeznanie podatkowe oraz je podpisują (takiego PIT-a nie może podpisać małoletnie dziecko).

Warto przy tym pamiętać, że w praktyce może wystąpić sytuacja, w której to małoletnie dziecko uzyska zarówno dochody podlegające doliczeniu do dochodów rodziców, jaki i dochody, które należy rozliczyć odrębnie. Te pierwsze rodzice uwzględnią w swoim zeznaniu rocznym, zaś w stosunku do tych drugich będą zobligowani do wypełnienia odrębnego PIT-a.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: