eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek CIT od spółki komandytowej

Podatek CIT od spółki komandytowej

2013-03-27 11:14

Przeczytaj także: Spółka komandytowa rozliczy faktury od wspólnika


d) Zgodność z prawem unii europejskiej
Proponowana zmiana nie uwzględnia prawa Unii Europejskie - Dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Zasadniczym celem dyrektywy jest zwolnienie z podatku potrącanego u źródła dochodu z dywidend i innych zysków podzielonych wypłacanych przez spółki zależne do spółek dominujących oraz wyeliminowanie podwójnego opodatkowania takiego dochodu na poziomie spółki dominującej. Należy zwrócić uwagę że dyrektywa, w załączniku, określa podmioty, do których stosuje się przepisy dyrektywy i mimo że wymienia się tam szereg spółek o charakterze podobnym do polskiej SKA to, w przypadku spółek tworzonych wg prawa wymienia jedynie spółkę akcyjną i z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy ustawy CIT w określonych normą art. 22 warunkach zwalniają z podatku wypłatę dywidendy z podatku jednak dotyczą wyłącznie dywidend wypłacanych z zysków osób prawnych.

Mając na względzie że podstawowym celem dyrektywy jest eliminacja podwójnego opodatkowania - zwolnienie z opodatkowania dywidend otrzymywanych przez spółki dominujące w obszarze UE, to poddanie polskiej SKA opodatkowaniu CIT w sytuacji gdy SKA nie jest w załączniku wymieniana będzie skutkowało tym że dywidendy wypłacane przez SKA na rzecz akcjonariusza zagranicznego, spółki dominującej, nie będą zwolnione z opodatkowania. To zaś, oznaczałoby nierówne traktowanie podatkowe przedsiębiorców i stanowiłoby naruszenie podstawowych norm prawa UE.

SKA nie będzie uprawniona do korzystania w innych krajach UE z uprawnień wynikających z prawa wspólnotowego, które przysługiwać będą spółce akcyjnej i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Dotyczy to zwolnienia w innych krajach UE dla SKA z opodatkowania dywidend, odsetek czy należności licencyjnych. Zgodnie z obecną treścią dyrektyw w tym zakresie, podmioty w każdym kraju uprawnione do korzystania z tych preferencji są enumeratywnie wymienione. Na liście tej w chwili obecnej nie ma SKA. Tym samym inne państwa mogą nie przyznać SKA wskazanych preferencji podatkowych. Sytuacja taka prowadzi do naruszenia zasady równości wobec prawa. W rezultacie opodatkowanie SKA powinno zostać poprzedzone przeprowadzeniem negocjacji z Komisją Europejską celem zmiany postanowień prawa wspólnotowego rozszerzającego zastosowanie przepisów wspólnotowych do SKA.

e) Naruszenie norm prawa międzynarodowego
Zmiana zasad opodatkowania SKA i sp. k. , w zaproponowanym kształcie, mogłaby również narażać Skarb Państwa na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec zagranicznych inwestorów wynikającą z postanowień umów o wzajemnym popieraniu inwestycji zawartych pomiędzy Polską a wieloma innymi państwami.

Postanowienia tych umów w dużej mierze opierają się na modelowej konwencji OECD o ochronie inwestycji, a zatem odpowiadają regulacjom obowiązującym na gruncie międzynarodowych umów bilateralnych i wielostronnych. Koncepcja ochrony "inwestycji" opiera się na założeniu, że zainwestowane towary, prawa, zyski (niezależnie od formy inwestycji) oraz przychody z inwestycji powinny podlegać normalnym warunkom rynkowym i powinny być uczciwie traktowane przez władze publiczne. Powyższe konkluzje znajdują poparcie w doktrynie oraz w orzecznictwie międzynarodowych sądów arbitrażowych. Należy zwrócić uwagę, że prawna ochrona inwestycji opiera się na zasadach prawa międzynarodowego i jest niezależna od ochrony przysługującej zgodnie z prawem krajowym. Umowa modelowa przewiduje, że inwestycje dokonywane przez inwestorów jednej z umawiających się stron korzystają na terytorium drugiej strony z pełnej, całkowitej ochrony i bezpieczeństwa.

Każda ze stron umowy modelowej zobowiązuje się, że nie zastosuje środków wywłaszczeniowych, nacjonalizacji lub jakichkolwiek innych środków, których efektem byłoby bezpośrednie lub pośrednie pozbawienie własności inwestorów drugiej strony w stosunku do inwestycji do nich należących.

Pod pojęciem inwestycji rozumieć należy mienie, takie jak dobra, prawa i korzyści wszelkiego rodzaju związane z działalnością gospodarczą inwestora w państwie przyjmującym. Wszelkie mienie stanowiące część inwestycji (bez względu na jego postać) nabyte zgodnie z przepisami prawa polskiego, podlega ochronie na mocy Umowy. Obejmuje to w szczególności akcje i wszelkie inne formy udziału w spółkach handlowych, nawet o charakterze mniejszościowym lub pośrednim. Powyższe rozumienie "inwestycji" obejmującej akcje/udziały w spółkach handlowych utworzonych na terytorium państwa przyjmującego, jest zgodne z definicją "pośredniej inwestycji zagranicznej" przyjętej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Po dokonaniu inwestycji w formie spółki handlowej, ochrona dotyczy uczestnictwa inwestora w spółce. W takim przypadku ochronie podlegają udziały/akcje w spółce oraz ich wartość, a nie sama spółka jako taka lub jej majątek. Przychody z inwestycji podlegają takiej samej ochronie jak sama inwestycja. Kwestią fundamentalną dla ustalenia ewentualnej odpowiedzialności Rzeczypospolitej Polskiej wobec zagranicznych akcjonariuszy SKA lub wspólników sp.k. po zmianie przepisów jest przesądzenie, czy zmiana przepisów ustawy może stanowić środek o skutku podobnym do wywłaszczenia.

Podkreślić jednak trzeba że ocena środków stosowanych przez organy władzy publicznej jest dokonywana z punktu widzenia inwestorów - rozumienie terminu „wywłaszczenie" w świetle międzynarodowych umów o wzajemnym popieraniu inwestycji różni się od koncepcji „wywłaszczenia" w prawie krajowym. Umowy chronią zagraniczne inwestycje zarówno przed środkami nacjonalizacyjnymi jak i środkami o podobnym skutku. Oznacza to, że wywłaszczenie "... obejmuje nie tylko otwarte i celowe przejęcie własności, takie jak bezpośrednie zajęcie lub formalne i obowiązkowe przeniesienie tytułu posiadania lub własności inwestycji na kraj przyjmujący, ale także ukryte lub przypadkowe naruszenie korzystania z własności skutkujące pozbawieniem właściciela, w całości lub istotnej części, korzystania z jego własności lub zasadnie oczekiwanych korzyści gospodarczych z tej własności, nawet jeżeli nie jest to dokonywane z wyraźnie oczywistą korzyścią kraju przyjmującego" (wyrok w sprawie Metalclad Corporation przeciwko Stanom Zjednoczonym Meksyku w 2000r. na podstawie Traktatu NAFTA). Środki, które pośrednio, ale za to w sposób rzeczywisty, pozbawiają inwestora możliwości korzystania z inwestycji, włączając w to pozbawienie całości albo części korzyści finansowych płynących z inwestycji, mogą być uznawane za wywłaszczenie na równi z pozbawieniem inwestora formalnego tytułu do jego mienia.

Pozbawienie inwestora części inwestycji powoduje zobowiązanie państwa do wypłaty odszkodowania, jeżeli środki zastosowane przez organy władzy publicznej wpływają na istotne pomniejszenie wartości inwestycji z punktu widzenia inwestora. Ogólną zasadą prawa międzynarodowego dotyczącą odszkodowania z tytułu deliktu prawno-międzynarodowego jest że odszkodowanie powinno całkowicie eliminować konsekwencje naruszenia umowy międzynarodowej o ochronie inwestycji co stanowi podstawę do objęcia odszkodowaniem nie tylko szkody rzeczywistej (damnum emergens), ale również spodziewanych korzyści (lucrum cessans). Powyższy pogląd został powszechnie zaakceptowany i jest przytaczany w licznych orzeczeniach sądów arbitrażowych, choć sądy niejednokrotnie podchodzą ostrożnie do roszczeń obejmujących lucrum cessans. Biorąc powyższe pod uwagę, jak wskazywano wyżej, koniecznym byłoby wprowadzenie odpowiednich przepisów intertemporalnych.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: