eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rozliczenie roczne gdy zagraniczna działalność sportowa

Rozliczenie roczne gdy zagraniczna działalność sportowa

2013-04-10 13:06

Rozliczenie roczne gdy zagraniczna działalność sportowa

Rozliczenie roczne gdy zagraniczna działalność sportowa © Martin Cintula - Fotolia.com

Uzyskane dochody z tytułu udziału w turnieju tenisowym organizowanym we Francji nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże wpływają na ustalenie stopy procentowej podatku mającej zastosowanie do dochodu w Polsce opodatkowanego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 26.03.2013 r. nr IPTPB2/415-12/13-2/KSM.

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca jest sportowcem. Uprawia tenis ziemny na poziomie profesjonalnym. Jego działalność sportowa polega na udziale w turniejach tenisowych organizowanych w kraju jak i za granicą. Z tytułu tej działalności wnioskodawca w 2012 r. otrzymywał nagrody wypłacane przez kraje organizujące zawody. Ich wysokość była uzależniona od wyniku sportowego wnioskodawcy. Kraje wypłacające gratyfikacje pobierają z tego tytułu podatek dochodowy, wypłacając kwotę pomniejszoną o pobrany podatek. Wnioskodawca wykonywał działalność sportową na terenie Francji. Nie była ona przy tym wykonywana w ramach umowy, czy też porozumień o współpracy kulturalnej między Polską a Francją. Wypłatę za udział w turnieju we Francji wnioskodawca otrzymał od organizatora i nastąpiła ona w wysokości pomniejszonej o kwotę pobranego przez organizatora podatku dochodowego w stawce 15%. Poza powyższym wnioskodawca uzyskiwał także inne dochody zaliczane do dochodów z działalności wykonywanej osobiście oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Zadał pytanie, jak powinien się rozliczyć z uzyskanych dochodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. (…)

Wobec powyższego w niniejszej sprawie należy wziąć pod uwagę postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 19 stycznia 1977 r. (Dz. U. z 1977 r., Nr 1, poz. 5).

fot. Martin Cintula - Fotolia.com

Rozliczenie roczne gdy zagraniczna działalność sportowa

Uzyskane dochody z tytułu udziału w turnieju tenisowym organizowanym we Francji nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże wpływają na ustalenie stopy procentowej podatku mającej zastosowanie do dochodu w Polsce opodatkowanego.


W myśl art. 17 ust. 1 powołanej wyżej umowy, bez względu na postanowienia artykułów 14 i 15 dochody zawodowych artystów, jak na przykład artystów scenicznych, filmowych, radiowych oraz telewizyjnych, jak też muzyków i sportowców z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności, podlegają opodatkowaniu w tym z Umawiających się Państw, w którym wykonują oni te czynności.

Zgodnie z ust. 2. cytowanego artykułu, jeżeli dochody z działalności wykonywanej osobiście przez artystę scenicznego lub sportowca są przyznawane innej osobie niż sam artysta lub sportowiec, mogą być one ze względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym dana działalność artystyczna lub sportowa jest wykonywana.

Zaś stosownie do art. 17 ust. 3, bez względu na postanowienia ustępów 1 i 2 dochody z rodzajów działalności określonych w ustępie 1 wykonywanej w ramach wymiany kulturalnej aprobownej przez Państwo, w którym artyści lub sportowcy mają miejsce zamieszkania, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: