eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT: w 2013 r. bez ulgi na złe długi gdy upadłość dłużnika

Podatek VAT: w 2013 r. bez ulgi na złe długi gdy upadłość dłużnika

2013-04-29 12:19

Podatek VAT: w 2013 r. bez ulgi na złe długi gdy upadłość dłużnika

Podatek VAT: bez ulgi na złe długi gdy upadłość dłużnika © Ruff - Fotolia.com

Od stycznia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące korzystania przez podatników VAT z tzw. "ulgi na złe długi". Ustawodawca wprowadził zmiany, dzięki którym wierzyciel (podatnik), który dostarczył towar bądź usługę a nie uzyskał za nie zapłaty od swojego kontrahenta będzie mógł skorygować zarówno podstawę opodatkowania, jak i podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Przeczytaj także: Ulga na złe długi 2013 blokuje postępowanie upadłościowe!

W dalszym ciągu ulga za złe długi dotyczy wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, czyli przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie. Jednakże zmianie uległ termin, po upływie którego wierzyciel może skorzystać z ulgi. Jest to zmiana korzystniejsza dla wierzyciela, gdyż ustawodawca zdecydował się na jego skrócenie ze 180 dni do 150. Zatem, jeżeli dłużnik nie ureguluje płatności względem wierzyciela w terminie 150 dni będzie musiał dokonać korekty naliczonego podatku. Przy czym korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Należy też pamiętać, że czynność która będzie opodatkowana musi być wykonana na rzecz podatnika VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędący w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Po 1 stycznia 2013 r. dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty. W praktyce oznacza to dodatkowe utrudnienie w możliwości skorzystania przez wierzyciela z ulgi. Nierzetelny dłużnik może bowiem odczekać 150 dni, w ciągu których jego zadłużenie się zwiększy i przed ich upływem złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. W takim wypadku wierzyciel nie będzie mógł skorzystać z ulgi.

fot. Ruff - Fotolia.com

Podatek VAT: bez ulgi na złe długi gdy upadłość dłużnika

Po 1 stycznia 2013 r. dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty.


Kolejną zmianą w przepisach jest doprecyzowanie skutków uregulowania należności przez dłużnika po skorzystaniu przez wierzyciela (podatnika) z przedmiotowej ulgi. Obecnie, jeżeli po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.

W dalszym ciągu jednak należy pamiętać, że wierzyciel jest obowiązany wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty, zawiadomić o niej właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego oraz podać kwotę korekty i dane dłużnika. Jednakże nie musi już, zanim skorzysta z ulgi, wzywać dłużnika do zapłaty i czekać na upływ 14 – dniowego terminu, jak to miało miejsce do tej pory.

Należy też pamiętać, że dotychczasowe przepisy mają, co do zasady, zastosowanie do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2013 r., a nowe uregulowania stosuje się dopiero od tej daty. Jednakże wprowadzone zmiany dotyczą także wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 r., których nieściągalność została, zgodnie z nowymi przepisami, uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: