eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa: nie interpretacja a droga opinia

Ordynacja podatkowa: nie interpretacja a droga opinia

2013-06-07 13:27

Ordynacja podatkowa: nie interpretacja a droga opinia

Ordynacja podatkowa: nie interpretacja a droga opinia © Igor Mojzes - Fotolia.com

Projekt zmiany przepisów Ordynacji podatkowej zakłada między innymi zmiany w zakresie instytucji interpretacji przepisów prawa podatkowego. Obecnie każdy podmiot składający poprawnie wypełniony wniosek o interpretację indywidualną musiał otrzymać odpowiedź. Zmiany przepisów przewidują możliwość odmowy wydania takiej interpretacji.

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji

Odmowa wydania interpretacji
Zgodnie z projektem zmian jeżeli wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji będzie wskazywał, że celem jej złożenia jest ewidentnie uniknięcie opodatkowania organ podatkowy może odmówić jej wydania. Taka możliwość miałaby obowiązywać ze względu na konieczność dogłębnego rozpatrywania sprawy, co w przypadku interpretacji indywidualnych nie ma miejsca. Organ podatkowy wydając interpretację bierze bowiem pod uwagę stan rzeczy przedstawiony we wniosku. Nie dochodzi czy w rzeczywistości nie występują dodatkowo inne okoliczności mające wpływ na zastosowanie przepisów. W przypadku odmowy wydania interpretacji podatnikowi daje się jeszcze możliwość złożenia wniosku o opinię zabezpieczającą. To jednak kosztuje.

Opinia zabezpieczająca - cena 25 tys. zł
Kto chce potwierdzić swój tok interpretacji prawa i zabezpieczyć się uzyskując potwierdzenie, iż działanie jest zgodne z prawem może ubiegać się o opinię urzędową, musi jednak sporo za to zapłacić. Zaporowa cena wyklucza już na wstępie małych i średnich przedsiębiorców, jakich nie będzie stać na ubieganie się o takie zabezpieczenie swoich działań. Wydanie opinii zabezpieczającej, na którą podatnik będzie czekał do 6 miesięcy będzie dużo droższe niż wydanie obecnie interpretacji podatkowej, która średnio kosztuje 40zł. Nad opinią jednak miałaby pracować 20 osobowa Rada do spraw Unikania Opodatkowania. W jej składzie miałyby się znaleźć osoby z resortu finansów, członkowie NSA a także przedstawiciele uczelni wyższych i eksperci podatkowi. Należałoby więc stworzyć całkowicie oddzielny tryb wydawania opinii zabezpieczających dla przedsiębiorców, którzy zdaniem organów skarbowych chcą wykorzystać luki prawne dla celów ewidentnego uniknięcia konieczności opłacania podatku.

fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Ordynacja podatkowa: nie interpretacja a droga opinia

Zgodnie z projektem zmian jeżeli wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji będzie wskazywał, że celem jej złożenia jest ewidentnie uniknięcie opodatkowania organ podatkowy może odmówić jej wydania. Kto chce potwierdzić swój tok interpretacji prawa i zabezpieczyć się uzyskując potwierdzenie, iż działanie jest zgodne z prawem może ubiegać się o opinię urzędową, musi jednak sporo za to zapłacić.


Efekt klauzuli o unikaniu opodatkowania
Zmiany związane z trybem wydawania interpretacji indywidualnych oraz wprowadzenie całkiem nowej ścieżki ubiegania się o potwierdzenie interpretacji prawa przez danego podatnika wywołane są propozycją wprowadzenia klauzuli o unikaniu opodatkowania. Ma ona zapobiegać przed dokonywaniem przez podatników transakcji mających jedynie na celu uniknięcie płacenia podatku. Dzięki takiemu zapisowi organy podatkowe będą mogły ukarać podatnika za dokonywanie, co prawda nie zabronionych jednoznacznie przepisami czynów ale dążących jedynie do uniknięcia opodatkowania, nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistych czynnościach wykonywanych przez firmę.

Jest to już drugie podejście włączenia do polskich przepisów klauzuli o unikaniu opodatkowania. Pierwsze zakończyło się fiaskiem bowiem Trybunał Konstytucyjny uznał, iż w takiej formie jaka wówczas była proponowana klauzula była niezgodna z Konstytucją. Jaki tym razem zapadnie wyrok nie wiadomo... Przepisy miałyby wejść w życie już w 2014 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: