eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Brak akcyzy gdy samochód osobowy pojazdem kolekcjonerskim

Brak akcyzy gdy samochód osobowy pojazdem kolekcjonerskim

2013-06-08 08:40

Przeczytaj także: Samochód osobowy z zagranicy: zwolnienie z akcyzy


Dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki znajdują się w dziale 97 wspólnej taryfy celnej i są klasyfikowane do kodu Scalonej Nomenklatury (CN) 9705 00 00 - Kolekcje i przedmioty kolekcjonerskie, zoologiczne, botaniczne, mineralogiczne, anatomiczne, historyczne, archeologiczne, paleontologiczne, etnograficzne lub numizmatyczne.

We Wspólnej Taryfie Celnej nie ma precyzyjnej definicji pojazdu kolekcjonerskiego (zabytkowego). Interpretacja tego terminu dla potrzeb właściwej klasyfikacji taryfowej została zawarta w Notach wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej, a kryteria klasyfikacji określone w wyjaśnieniach do sekcji XXI (dział 97) tych Not. Powstały one na bazie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w sprawie nr C-200/84.

Klasyfikacja taryfowa do kodu CN 9705 00 00 opiera się o następujące, podstawowe kryteria, które muszą być spełnione łącznie, tzn.:
• oryginalny stan pojazdu, bez zasadniczych zmian podwozia, układu kierowniczego lub hamulcowego, silnika itp.,
• kryterium wieku (co najmniej 30 lat od daty produkcji),
• model lub typ, który nie jest już produkowany,
• znaczący krok w rozwoju ludzkości lub pewien okres takiego rozwoju,
• posiadanie niezbędnych cech charakterystycznych do włączenia do kolekcji (znaczna wartość, rzadkość występowania, nabycie w transakcjach specjalnych, wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem).

Za pojazd kolekcjonerski zostanie również uznany pojazd, posiadający wartość historyczną niezależnie od daty jego produkcji, który brał udział w wydarzeniu historycznym oraz samochód wyścigowy, zaprojektowany, zbudowany i wykorzystany wyłącznie do współzawodnictwa, który osiągnął znaczące sportowe sukcesy w prestiżowych, krajowych lub w międzynarodowych konkurencjach.

Spełnienie przedstawionych na wstępie kryteriów warunkuje zaliczenie pojazdu do kodu CN 9705 00 00. W przeciwnym razie pojazdy silnikowe, zgodnie z zasadami klasyfikacji taryfowej, są klasyfikowane do odpowiednich pozycji Wspólnej Taryfy Celnej (pozycje 8703, 8704), jako używane pojazdy – do przewozu osób lub towarów.

Zgodnie z kryteriami unijnymi, każda osoba deklarująca pojazd jako kolekcjonerski (w rozumieniu Wspólnej Taryfy Celnej), powinna ten fakt udokumentować. Przy czym, wpisanie samochodu do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków, dokonywane na podstawie przepisów odrębnych, nie jest równoznaczne z uznaniem pojazdu za kolekcjonerski, w świetle postanowień Wspólnej Taryfy Celnej.

W myśl powyższego, samochody klasyfikowane do kodu CN 9705 00 00, jako pojazdy kolekcjonerskie (zabytkowe), przy spełnieniu kryteriów określonych odrębnymi przepisami, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. (…)

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz wyżej powołane przepisy, stwierdzić należy, że wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu marki Jaguar […], sklasyfikowanego przez Wnioskodawczynię do kodu CN 9705 00 00 jako pojazd kolekcjonerski, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: